Pracovníci v sociálních službách a sociální pracovníci radnic a krajských úřadů by mohli za svou práci po nástupu podzimní vlny epidemie dostat odměny. Ministerstvo práce jim navrhuje vyplatit od 15.000 do 50.000 korun podle činnosti a profese. Provozovatelé domovů pro seniory a dalších zařízení by mohli získat znovu i dotace na pokrytí vyšších výdajů na proticovidová opatření a na testování. Resort na to plánuje celkem vydat 6,4 miliardy korun. Z toho pět miliard žádá ze státního rozpočtu. Projedná to vláda.
Dotace na odměny a zvýšené výdaje kvůli epidemii mohli poskytovatelé péče získat už loni za první vlnu. Vláda na odměny tehdy schválila 5,2 miliardy a na náklady 990 milionů korun. Za období od 13. března do konce května ministerstvo rozdělilo pro pracovníky 2,03 miliardy a na protiepidemická opatření 1,62 miliardy. Téměř 1,4 miliardy korun, které zbyly, chce využít teď. K nim chce přidat pět miliard z nové rozpočtové položky „prostředky na podporu veřejného sektoru“.
Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) o odměnách mluvila v pondělí po jednání vlády. Podle ní měl kabinet návrh schvalovat hned v úterý. Zatím ale nerozhodl. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla, že novela rozpočtu s navýšeným schodkem 500 miliard s odměnami počítá. „Musíme to teď zprocesovat,“ uvedla Schillerová. Plán vyplatit odměny i za druhou vlnu zmínila Maláčová loni v polovině listopadu na jednání sněmovního sociálního výboru.
Ministerstvo v návrhu uvedlo, že odměnou chce ocenit náročnost práce v sociálních službách i fyzické a psychické vypětí pracovníků. Bránit chce také jejich odchodu do jiných oborů.
Pracovníci domovů, stacionářů, pečovatelské a odlehčovací služby, chráněného bydlení a osobní asistence, kteří se o klienty přímo starají, by podle návrhu měli dostat 50.000 korun. Peníze by mohlo obdržet 59.300 zaměstnanců. Ostatní personál v zařízeních by mohl mít 30.000 korun. Podle ministerstva je to asi 24.800 lidí. V dalších službách by pak asi 17.400 lidí, kteří přímo pracují s potřebnými, mohlo dostat 25.000 korun. Pro zbývajících asi 4900 pracovníků by bylo 15.000 korun. Výše odměny má záviset na úvazku. Loni celá částka byla za plný počet hodin za měsíc.
Mohlo by vás zajímat
Obce a kraje by podle návrhu mohly žádat i o dotace na odměny pro asi 4400 sociálních pracovníků a pracovníků odborů ochrany dětí (SPOD). Ti by mohli získat 25.000 korun.
Podle plánů ministerstva by provozovatelé mohli o peníze požádat v březnu či dubnu. Po vyhodnocení žádostí by resort v květnu rozhodl a peníze poskytl.
Další finance by chtělo ministerstvo uvolnit na pokrytí zvýšených výdajů na ochranné pomůcky, karanténní a jiná opatření či přesčasy. Peníze by měly sloužit i na dorovnání výpadků financí kvůli nařízeným omezením. Proplácet by se mělo také testování návštěv v domovech či klientů, kteří odjeli za rodinou. Za test ministerstvo uhradí 182 korun a za jeho provedení 206 korun.
-čtk-