Lůžková péče ve věznicích má být poskytována novou Zdravotní službou, navrhují poslanci
Poslanci ANO, ODS, KSČM a SPD navrhují zavést Zdravotní službu jako novou organizační jednotku Vězeňské služby. Současný odbor zdravotní služby má být vnímán jako součást represivní složky. Kromě toho je nehospodárný a nepružný. Nová organizační složka má mít svého ředitele a skládat se z ambulancí, zdravotních středisek a nemocnic věznic.
Návrh novely zákona o Vězeňské službě a justiční stráži je v připomínkovém řízení. „Tato nová organizační jednotka se bude skládat z ředitelství Zdravotnické služby, jakožto základního řídícího orgánu, a zdravotnických zařízení určených generálním ředitelem Vězeňské služby. Tuto legislativní změnu bude rovněž potřeba promítnout i do dalších souvisejících zákonů,“ uvádí se v důvodové zprávě.
Podle důvodové zprávy poslanců je účelem změny kritika Evropského výboru pro zabránění mučení a nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestání CPT, podle kterého je zdravotnická služba v českém systému vězeňství vnímána pro svoji neoddělenost jako součást represe. Nyní je zdravotnická služba „pouze“ jedním z odborů Vězeňské služby.
Zajištění mimovězeňských poskytovatelů to nevylučuje?
V současnosti jsou podle důvodové zprávy zdravotní služby poskytovány „ve všech věznicích a vazebních věznicích, ve většině případů též v jejich pobočkách, nemocnice jsou pak zřízeny ve dvou organizačních jednotkách Vězeňské služby, a to ve Vazební věznici Praha Pankrác a Vazební věznici a ústavu pro výkon zabezpečovací detence Brno“.
„Navrhuje se, aby zdravotní služby spočívající v poskytování zdravotní péče ve formě lůžkové péče, byly Vězeňskou službou poskytovány výlučně prostřednictvím nově zřizované organizační jednotky, čímž bude dosaženo pružnějšího řízení vězeňských nemocnic i metodického řízení a kontroly poskytování tohoto typu zdravotních služeb. Toto samozřejmě nevylučuje, aby Zdravotnická služba poskytovala též ambulantní péči, případně zajišťovala navazující lůžkovou péči u mimovězeňských poskytovatelů zdravotních služeb,“ uvádí se doslova v odůvodnění návrhu na systémovou změnu.
Ustanovení má vypadat takto:
Mohlo by vás zajímat
„§ 2a Organizační jednotky Vězeňské služby
(1) Organizačními jednotkami Vězeňské služby jsou a) generální ředitelství, b) vazební věznice, c) věznice, d) ústavy pro výkon zabezpečovací detence, e) Zdravotnická služba, f) Střední odborné učiliště a g) Akademie Vězeňské služby.
(2) Zdravotnická služba se skládá z ředitelství Zdravotnické služby Vězeňské služby a zdravotnických zařízení určených generálním ředitelem.
Ustanovení §2 pak má uzákonit léčení na nemocničních lůžkách Zdravotnické služby: „; zdravotní služby spočívající v poskytování zdravotní péče ve formě lůžkové péče jsou poskytovány prostřednictvím Zdravotnické služby Vězeňské služby (dále jen „Zdravotnická služba“)“,“ uvádí se v návrhu.
Úplný materiál je zde:
https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=ALBSC22GLJRW
Jak vyplývá z důvodové zprávy, současná zdravotnická služba ve věznicích je špatně a nehospodárně řízena. Podle poslanců čtyř strany bude mít Zdravotnická služba ze svého oddělení prospěch hospodářský i organizační.
Dojde k rozkvětu vězeňské péče
„Dojde k jednotnému výkonu metodického řízení a kontroly poskytování a zabezpečování zdravotních služeb Vězeňskou službou; tímto způsobem bude zajištěno pružnější řízení vězeňských nemocnic (efektivnější využití kapacit, pružnější reakce na krizové situace typu pandemie COVID-19), zefektivnění výběru plateb od pojišťoven za lékařské výkony, a dále též efektivnější řešení personální situace ve zdravotnických zařízeních apod.; očekává se, že tento krok přispěje ke zvýšení efektivity a transparentnosti hospodaření, k nastavení funkčního systému kontroly nad vykazováním výkonů vůči zdravotním pojišťovnám, k důslednějšímu sledování nákladovosti zdravotnické služby za účelem tvorby dalších koncepčních záměrů apod.,“ uvádějí poslanci v návrhu.
Podle poslanců dále „dojde k vyčlenění poskytování zdravotní péče ve formě lůžkové péče od věznic – jde tak o první fázi organizačního vyčlenění poskytování zdravotních služeb v rámci Vězeňské služby, přičemž s ohledem na složitost tohoto procesu a z toho plynoucího reálného nebezpečí kolapsu vězeňského zdravotnictví se v současné době plošné vyčlenění veškerých zdravotních služeb nenavrhuje“.
„Finanční dopady předkládaného návrhu se předpokládají jednorázově přibližně ve výši 7 milionů Kč, které budou pokryty rozpočtem Vězeňské služby. Tyto prostředky budou určeny na úhradu nákladů souvisejících s úpravami dotčených informačních systémů (zejména vytvoření vlastního uzavřeného účetního a rozpočtového okruhu, úprava vězeňského informačního systému VIS, úprava mzdové databáze a instalace docházkového systému),“ stojí v důvodové zprávě.
Irena Válová