Podle nových studií mají pacienti s britskou variantou vyšší virovou nálož

Podle dvou nových britských studií mají pacienti s takzvanou “britskou” variantou koronaviru vyšší virovou nálož. Nepotvrdilo se však, že by tato nakažlivější mutace viru měla za následek horší průběh nemoci covid-19 nebo vyšší mortalitu. Studie tento týden zveřejnily vědecké časopisy The Lancet Infectious Diseases a The Lancet Public Health.

Už dříve zkoumání ukázala, že varianta B.1.1.7 se snadněji přenáší z člověka na člověka než původní “divoká” forma, která byla objevena v čínském Wu-chanu. Dřívější studie však částečně hovořily také o vyšší smrtnosti mezi pacienty nakaženými sledovanou mutací.

První z dvojice nových na sobě nezávislých studií zprávy o větší nebezpečnosti mutace popírá s tím, že pozorování pacientů v londýnských nemocnicích ukazuje, že “variantu B.1.1.7 neprovází těžší průběhy a více úmrtí”. Při interpretaci dat je však třeba zohlednit skutečnost, že studie se opírá pouze o případy, které skončily v nemocnici. Vědci z londýnské University College s pomocí PCR testů sledovali virovou nálož nakažených a také průběh nemoci a případy úmrtí. U infikovaných takzvanou britskou variantou zjistili vyšší virovou nálož, ale podíl zemřelých na covid-19 mezi nimi nebyl vyšší.

Druhá studie z časopisu The Lancet Public Health se zaměřila na příznaky pacientů s covidem, kteří symptomy hlásili prostřednictvím aplikace britského zdravotnického systému. Hlášené údaje vědci uváděli do souvislosti s rozšířením varianty v jednotlivých regionech. Ani tato studie nezjistila žádné významné rozdíly v závažnosti příznaků, ani pokud jde o prokazatelné dlouhodobé následky infekce. Experti ale zjistili, že britská varianta má za následek výrazné zvýšení reprodukčního čísla, které popisuje vývoj epidemie. I to podporuje tvrzení, že britská varianta je nakažlivější.

Protože obě studie byly podle agentury DPA provedeny v zimě v Londýně a v jižní Anglii, kde se tehdy varianta rychle šířila, měli vědci dobrou možnost porovnávání variant. Experti ale zdůraznili, že je nutný další výzkum.

Mohlo by vás zajímat

Experti také upozornili, že není důvod k úlevě z toho, že varianta není smrtonosnější než původní virus. Při vyšší infekčnosti totiž nakonec umírá více lidí, protože se za jinak stejných podmínek nakazí mnohonásobně více lidí.

-čtk-

ČTK