Zdravotní pojišťovny si podle ministerstva zdravotnictví mohou letos další kompenzace dovolit bez ohrožení. Jejich zůstatky jsou aktuálně 74 miliard korun, sdělila včera ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Reagovala tak na kritiku připravované kompenzační vyhlášky ze strany menších pojišťoven.

Zdravotní pojišťovny si podle ministerstva zdravotnictví (MZd) mohou letos další kompenzace dovolit bez ohrožení. Jejich zůstatky jsou aktuálně 74 miliard korun, sdělila včera ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Reagovala tak na kritiku připravované kompenzační vyhlášky ze strany menších pojišťoven. Zákon, který vydání této vyhlášky umožní, včera podepsal prezident. Podle Peterové se ale do budoucna bude se muset vést debata o dalším navýšení plateb za státní pojištěnce. Loni přineslo 20 miliard korun, letos 50 miliard. Pro příští rok se s dalším navýšením zatím nepočítá.

Platební schopnosti pojišťoven další kompenzace podle MZd neohrozí. „Náklady na odměny nicméně zrychlí tempo vyčerpání zůstatků, proto do budoucna budeme určitě muset vést i diskusi o možném navýšením platby za státní pojištěnce, a to nejen kvůli finančním prostředkům na odměny,“ uvedla Peterová. Právě 12,2 miliardy na odměny zdravotníkům mimo nemocnice označily pojišťovny sdružené ve Svazu zdravotních pojišťoven za problém. Společně mají asi 40 procent pojištěnců z obyvatel ČR, ostatní jsou pojištěni u Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Podle Peterové se budou muset pojišťovny kromě těchto odměn vypořádat i s náklady na PCR testy, plošné antigenní testování a příspěvky firmám na sebetestování zaměstnanců. Odměny pro zaměstnance nemocnic jsou ze speciálního fondu mimo zdravotní pojištění, na kterém je asi 11 miliard korun.

Podle Peterové je nezbytné zdravotníky i mimo nemocnice za zvládání epidemie odměnit. „Vzhledem k počtu poskytovatelů zdravotních služeb poskytujících jiné zdravotní služby než lůžkovou péči, který se pohybuje okolo 40.000 subjektů, je naprosto nerealistické procesně a administrativně zajistit odměny pro všechny ambulantní zdravotníky přes dotační program obdobně odměnám pro zaměstnance poskytovatelů lůžkové péče,“ dodala. Vyplacení odměn ze zdravotního pojištění je podle ní jedinou možností, jak odměny ke zdravotníkům v nejbližší době dostat.

Mohlo by vás zajímat

Náměstkyně ministra Helena Rögnerová v polovině března na jednání výboru pro zdravotnictví uvedla, že na účtech všech sedmi zdravotních pojišťoven je asi 64 miliard. Z nich 40 miliard je v základním fondu, ostatní ve fondech rezervních nebo fondu prevence. Devět miliard navíc z nich půjde podle ní na vyúčtování nákladů za loňský rok podle kompenzační vyhlášky, 11 miliard na odměny zdravotníků mimo nemocnice a deset miliard na očkování proti covidu.

Zdravotní pojišťovny v ČR vydaly loni kvůli epidemii covidu-19 za zdravotní péči 351,9 miliardy korun. Bylo to o 13 procent více než v roce 2019, vykázané péče ale bylo podle svazu přibližně stejně. Další náklady spolu s pokračujícím testováním a očkováním podle Svazu zdravotních pojišťoven mohou být problematické pro financování systému veřejného zdravotního pojištění. „Dalších 12 miliard si český systém zdravotního pojištění nemůže již dovolit vydat bez toho, aby to už v dalších letech neohrožovalo jeho stabilitu,“ uvedl svaz ve čtvrtek v tiskové zprávě.

-čtk-