Peníze na sekvenaci vzorků covidu dostanou jen příspěvkové organizace státu

Peníze na sekvenaci vzorků kvůli novým mutacím koronaviru v ČR dostanou jen příspěvkové organizace státu. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) včera po jednání vlády řekl, že by bylo problematické peníze z rozpočtu přidělit soukromým laboratořím nebo vysokým školám, dlouho by na ně čekaly. Na sekvenaci asi 4000 vzorků měsíčně po dobu jednoho roku je vyhrazeno 161 milionů korun.

Peníze na sekvenaci vzorků kvůli novým mutacím koronaviru v ČR dostanou jen příspěvkové organizace státu, půjde o zařízení ministerstva zdravotnictví, zemědělství a Akademii věd ČR. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) včera po jednání vlády řekl, že by bylo problematické peníze z rozpočtu přidělit soukromým laboratořím nebo vysokým školám, dlouho by na ně čekaly.

“Řešila se distribuce těchto finančních prostředků na úrovni ministerstva financí, aby se nemusely soutěžit. Konkrétně se muselo rozhodovat, jakým způsobem to jde dostat přímo z rozpočtu,” uvedl ministr. Řešením je podle něj dát peníze přímo příspěvkovým organizacím státu. Arenberger dodal, že vysoké školy by musely dlouho na peníze čekat a nejprve finančně náročnou sekvenaci platit samy.

Na sekvenaci asi 4000 vzorků měsíčně po dobu jednoho roku je vyhrazeno 161 milionů korun. Původně ministerstvo počítalo s tím, že by peníze šly z rozpočtu na vědu, což vědecká komunita kritizovala, protože by mohly chybět v jiné oblasti. Potom vláda v polovině dubna schválila dotační program.

Sekvenací laboratoře porovnají genetickou informaci viru s už objevenými variantami nebo případně zaznamenají nové. Dosud k sekvenaci laboratoře nebyly finančně motivované. Z veřejného zdravotního pojištění se totiž hradí jenom diagnostika nemoci. Odborníci přitom upozorňují na to, že odhalování nových, nakažlivějších mutací je zásadní pro zvládání epidemie.

Mohlo by vás zajímat

-čtk-

ČTK