Praktičtí lékaři budou od příštího týdne dostávat vakcínu firmy Moderna přímo do svých ordinací. Měl by se tak vyřešit problém s tím, že u praktických lékařů čeká na očkování přes 216.000 lidí, z toho zhruba 23.000 seniorů nad 80 let. Novinářům to po včerejším jednání s praktiky řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Dosud praktici dostávali především vakcíny společností AstraZeneca a Johnson & Johnson, kterých ale není dost pro všechny zájemce o očkování v ordinacích. Dosavadní distribuci vakcín proto silně kritizovali, krajští koordinátoři navíc podle nich preferovali velká očkovací centra. 

Praktičtí lékaři budou od příštího týdne dostávat vakcínu firmy Moderna přímo do svých ordinací. V květnu a červnu by měli dostat 454.000 dávek této očkovací látky. Každý týden bude podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky dodáno 70.000 dávek, z toho 50.000 bude rozvezeno do ordinací praktiků, zbytek bude určen na druhé dávky už dříve očkovaných lidí. Vakcíny od AstraZeneky bude podle Šonky v květnu dodáno jen asi tolik, aby to pokrylo požadavky na druhé dávky očkování.

„Věřím, že to vyřeší problémy očkování u praktických lékařů. Umožní nám to naočkovat pacienty v nejvyšších věkových kategoriích, kteří u nás stále ještě na očkování čekají,“ řekl Šonka.

Babiš uvedl, že na rezervaci u praktiků k včerejšímu dni čekalo 216.800 lidí, z toho zhruba 23.000 ve věku nad 80 let a 66.800 sedmdesátníků. Podle dat ministerstva zdravotnictví se do 3600 ordinací registrovalo přes 470.000 zájemců o vakcínu. Podle včerejšího vyjádření Společnosti všeobecného lékařství na termín očkování čeká přes 40.000 lidí nad 80 let a 90.000 lidí ve věku 70 až 79 let, většina z nich právě v ordinacích.

Vakcínu Moderny si budou praktici objednávat přímo u distributora podobně, jako se to nyní děje s očkovací látkou od Johnson & Johnson. Distributorem obou vakcín je firma Avenier ze skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka. Dosud se Moderna rozvážela podle požadavků krajských koordinátorů očkování. Změnu zajistí dodatek smlouvy, který ve středu podepsaly s distributorem zdravotní pojišťovny. Podepsání novinářům potvrdil náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny David Šmehlík. Vakcína od firmy Pfizer/BioNTech bude i nadále rozvážena do očkovacích center.

Mohlo by vás zajímat

Praktičtí lékaři kritizovali způsob rozdělování vakcín

Ještě včera ráno vydala Společnost všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, která sdružuje asi 5000 praktických lékařů, prohlášení, v němž způsob rozdělování vakcín podrobila značné kritice. Krajští koordinátoři podle ní preferují velká očkovací centra. Přitom hlavně na ordinacích bude přemlouvat ty, kteří nejsou rozhodnuti se nechat očkovat.

„Na praktické lékaře a jejich sestry, (…) je svalována vina za neschopnost koordinátorů očkování zajistit ochranu nejzranitelnější části populace,“ napsala společnost. Ordinace ale podle ní nedostaly příležitost očkování pro své pacienty zajistit.

„Pro distribuci vakcín do ordinací stanovili podmínku registrace pacientů do systému, která ordinace zaměstnala náročnou administrativou, ale ordinace následně nedostaly dostatek vakcín ani pro tuto skupinu,“ uvedli všeobecní lékaři. Proto často doporučovali svým pacientům, aby raději využili centra.

Ještě na začátku dubna mělo zájem nechat se očkovat u praktického lékaře přes 494.000 lidí. Osmdesátníků bylo mezi nimi přes 79.000 a lidí ve věku 70 až 79 více než 280.000. Do začátku května se od nich odhlásilo více než 8000 osmdesátníků a téměř 69.000 sedmdesátníků.

„Koordinátoři ve většině krajů nebyli schopni zajistit distribuci vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna do ordinací praktických lékařů s argumentem, že je to logisticky nemožné, ačkoliv pár kilometrů za hranicemi je to běžné,“ uvedli lékaři. Dostatečná však podle nich není ani distribuce pro ně určených vakcín. U AstraZeneky navíc musí přesvědčovat pacienty, kteří mají o bezpečnosti vakcíny pochybnosti kvůli prověřování v souvislosti s krevními sraženinami.

„I další fáze očkování, která Českou republiku čeká, tedy přesvědčování nerozhodnutých, popřípadě odmítajících, tak aby došlo k vytvoření kolektivní imunity, je z velké části v rukách všeobecných praktických lékařů,“ dodali. Podle nich příliš nefunguje vládní informační kampaň k očkování, protože nezanedbatelná část lidí se ztotožňuje s fake news, které o vakcínách kolují.

-čtk-