Zdravotní sestra, která se loni na jednotce intenzivní péče starala o britského premiéra Borise Johnsona v době jeho onemocnění covidem-19, dala výpověď. Řekla, že už má dost toho, jak vláda přistupuje ke zdravotnickým pracovníkům, uvedla britská média.
Zdravotní sestra Jenny McGeeová z Nového Zélandu, která se loni na jednotce intenzivní péče starala o britského premiéra Borise Johnsona v době jeho onemocnění covidem-19, dala výpověď. Řekla, že už má dost toho, jak vláda přistupuje ke zdravotnickým pracovníkům, uvedla britská média. Její příkladnou péči přitom Johnson loni v dubnu po svém pobytu v nemocnici jmenovitě vyzdvihnul. Prohlásil, že mu pracovníci britského zdravotnického systému NHS zachránili život.
K Johnsonově potupě McGeeová nyní NHS opouští, uvedla agentura Reuters. Zkritizovala přitom způsob, jakým její bývalý pacient a jeho kabinet přistupují ke zdravotnickým pracovníkům.
„Nemáme úctu ani mzdu, kterou zasluhujeme. Mám už toho dost, tak jsem dala výpověď,“ citovala řada britských médií z dokumentu o pandemii televize Channel 4, který bude odvysílán 24. května.
Podle listu McGeeová narážela na vládou navrhované jednoprocentní zvýšení platů pracovníků NHS, které Johnsonovi kritici i odbory označují za výsměch těm, kteří bojují s pandemií covidu-19.
Mohlo by vás zajímat
„Mnoho sester cítilo, že vláda neposkytovala příliš účinné vedení – nerozhodnost, tolik mnohoznačných prohlášení. Bylo to velice znepokojivé,“ komentovala McGeeová celkovou vládní reakci na pandemii.
Johnsonova kancelář věc nekomentovala. Uvedla pouze, že vláda „učiní vše, co je v jejích silách, aby podpořila“ pracovníky NHS. „Jsme krajně vděčni za péči, kterou pracovníci NHS poskytovali zvláště během pandemie,“ uvedl Johnsonův mluvčí. „Proto byli vyjmuti ze zmrazení platů ve veřejném sektoru, k němuž jsme přistoupili v důsledku složité hospodářské situace způsobené pandemií.“
-čtk-