Emma Walmsleyová stojí v čele britské farmaceutické skupiny přes čtyři roky. Pod jejím vedením GlaxoSmithKline vykazovala stabilní růst tržeb a obstála i v době koronavirové pandemie. Nyní však z řad některých akcionářů sílí hlasy, že je čas, aby firma své vedení vyměnila. Walmsleyová však má ještě šanci přesvědčit, že její čas se nenaplnil.

Tlak na Emmu Walmsleyovou začal narůstat poté, co ve skupině GlaxoSmithKline získal majetkový podíl americký investiční fond Elliott Management. K tomu došlo letos v dubnu. Jak velké procento akcií fondu patří, není známo. Portál FiercePharma uvedl, že „Elliott v polovině dubna získal podstatný několikamiliardový podíl v GSK, nicméně jak velký a proč, zůstává nejasné“.

Elliott Management má ale pověst aktivistického investora. Ten zpravidla ve vytipované společnosti koupí jen minoritní podíl (většinou do 10 procent) a snaží se jej využít k vytvoření tlaku na vedení firmy, aby podniklo jím navrhované kroky ke zvýšení ceny akcií. Cílem aktivistického investora tedy je zvyšovat tržní hodnotu firmy a zhodnocovat majetek, který vlastní.

Přečtěte si celý článek s předplatným elektronického Media Network Magazínu

  • přináší exkluzivní informace, analýzy a komentáře o klíčových změnách v oblasti ekonomiky, práva a zdravotnictví
  • zaměřuje se na nejzásadnější problémy jednotlivých oblastí a způsoby jejich řešení
  • věnuje se strategickým otázkám rozvoje