Severní Irsko bije na poplach. Od začátku nového roku mu totiž reálně hrozí nedostatek léků. Je totiž silně závislé na jejich dodávkách z Velké Británie. Jenže britské farmaceutické firmy dávají najevo, že nechtějí léky do této části Spojeného království dodávat, protože by musely plnit dvojí regulatorní podmínky.

Kolem dvou tisíc druhů léčivých přípravků, které jsou v současné době nabízeny pacientům v Severním Irsku, avšak jsou vyráběny ve Velké Británii, bude staženo z trhu. Britští výrobci léků se totiž potýkají s komplikovanou a nákladnou byrokracií po odchodu Spojeného království z Evropské unie.

Britská asociace výrobců generických léků uvedla, že její členové sdělili britskému ministerstvu zdravotnictví, že zastaví pravidelné dodávky medicínských přípravků do Severního Irska. Důvodem jsou právě náklady spojené s duplikovanou regulací, kterou budou muset podstupovat.

Britské farmaceutické firmy tedy od nového roku budou muset vyhovovat britským regulacím na trhu Velké Británie a unijním regulacím na trhu Severního Irska. A to se jim dle slov jejich zástupců nevyplatí, jak informoval britský list Financial Times.

Přečtěte si celý článek s předplatným elektronického Media Network Magazínu

  • přináší exkluzivní informace, analýzy a komentáře o klíčových změnách v oblasti ekonomiky, práva a zdravotnictví
  • zaměřuje se na nejzásadnější problémy jednotlivých oblastí a způsoby jejich řešení
  • věnuje se strategickým otázkám rozvoje