Hrozba fluktuace? Vojáci kybernetických sil dostanou vyšší stabilizační příplatek
Příslušníci českých kybernetických sil a informačních operací dostanou zvýšený stabilizační příspěvek. Jde o 99 služebních míst v Armádě ČR tvořených specialisty výstavby kybernetického prostoru, plánování, řízení a faktického provádění vojenských kybernetických operací. Udržet na státní náklady vycvičené kybernetické experty ve službách armády je stále obtížnější.
Vyplývá to z návrhu novely nařízení vlády o stanovení seznamu speciálních odborností a činností nezbytných pro plnění úkolů ozbrojených sil a Vojenské policie a výše stabilizačního příspěvku. Nařízení vlády se týká speciálních odborností ozbrojených sil České republiky, Vojenské policie i Vojenského zpravodajství. Počet služebních míst se nezvýší.
Vojáci jsou využitelní v nepřátelských kampaních
Seznam odborných specializací s nárokem na stabilizační příspěvek bude aktualizován o počítačové specialisty proto, aby neodcházeli ze služby v armádě jinam poté, co absolvují speciální armádní výcvik: „Takto získané speciální znalosti a dovednosti získává bez vlastního finančního přispění, přičemž se jeho pracovní hodnota zvyšuje a umožňuje mu lepší uplatnění na trhu práce. To vyvolává fluktuační jevy a zájem na ukončení služebního poměru. Prostředky, které byly na speciální výcvik vynaloženy, se tak míjejí účinkem a je nutno je vynaložit znovu na výcvik jiného vojáka z povolání,“ uvádí důvodová zpráva k návrhu nařízení vlády.
„Na trhu práce je výrazný nárůst poptávky po zaměstnancích s pracovní činností, která je využitelná pro výstavbu a zabezpečení kritické infrastruktury, ochranu a zvyšování odolnosti vlastních sítí, informací, zdrojů a technologií. Schopnost integrace kognitivních a technických dovedností je současně nejlépe využitelná pro vedení marketingových a jiných informačních kampaní zacílených na ovlivnění názorů, postojů a chování různých zájmových skupin, včetně nepřátelských. Při zajišťování bezpečnosti a aktivní obrany vlastních informačních i zbraňových systémů jsou nezastupitelní technicky zaměření experti,“ uvádí se doslova v důvodové zprávě.
V kybernetickém zázemí, zákopech, obraně i v útoku
Podle zprávy bylo „aktuálně identifikováno 99 služebních míst v rámci organizační struktury kybernetických sil a informačních operací, kde je v zájmu Ministerstva obrany upravit výši stabilizačního příspěvku“. Příspěvek se zvedne o tři respektive o pět tisíc korun.
Tyto odborníky pak armáda rozděluje na dvě skupiny. První tvoří stavitelé a plánovači kybernetického prostoru: „Konkrétně jde o specialisty, kteří získali požadovaný stupeň znalostí a dovedností nutných k řízení výstavby, rozvoje a použití funkčních systémů k vedení operací v informačním prostředí a kybernetickém prostoru, nebo k velení, plánování a řízení operací v informačním prostředí a kybernetickém prostoru. Celkem jde o 39 vojáků z povolání, kterým se navrhuje zvýšit stabilizační příspěvek ze 7 000 Kč měsíčně na částku 10 000 Kč měsíčně (39 vojáků z povolání x 3 000 Kč měsíčně x 12 měsíců = 1 404 000 Kč ročně),“ popisuje důvodová zpráva.
Druhá skupina jsou kybernetičtí bojovníci: „Druhou skupinou jsou vojáci z povolání, kteří se soustavně připravují a v případě potřeby budou fakticky provádět operace v kybernetickém prostoru. Jedná se o 60 vojáků z povolání, z nichž 17 se navrhuje zvýšit stabilizační příspěvek ze 7 000 Kč měsíčně na částku 12 000 Kč měsíčně a 43 vojákům z povolání z 10 000 Kč měsíčně rovněž na částku 12 000 Kč měsíčně (17 x 5 000 Kč měsíčně x 12 měsíců + 43 x 2 000 Kč měsíčně x 12 měsíců = 2 052 000 Kč),“ uvádí důvodová zpráva.
Mohlo by vás zajímat
Celkem představují náklady na zvýšený příspěvek pro 99 vojáků českých kybernetických sil celkem 3,46 milionů korun, spolu s pojistným je to 4,62 milionů korun ročně. Podle zprávy budou tyto prostředky v roce 2022 „kryty v rámci úspor na výdajích Generálního štábu Armády ČR“. V dalších letech budou zahrnuty do státního rozpočtu, uvádí se v důvodové zprávě.
Irena Válová