Nová vládní koalice chce aktivně řešit technologickou závislost státní správy na dodavatelích IT systémů
Nová vládní koalice má poměrně rozsáhlé plány co se týče digitalizace státní správy, jak vyplývá z dnes zveřejněné koaliční smlouvy. Mimo jiné se chce zaměřit i na problém technologické závislosti na dodavatelích IT systémů, s níž se potýkají mnohé české nemocnice. Koalice chce také proto do veřejných zakázek více zapojovat tzv. otevřená řešení, která nejsou založena na autorském právu.
„Zaměříme se na VENDOR LOCK-IN (proprietární uzamčení). Provedeme analýzu existujících případů, navrhneme cestu pro jejich ukončení a zabráníme vzniku VENDOR LOCK-IN do budoucna. Software vytvářený na zakázku bude otevřený (zdrojový kód bude použitelný i dalšími subjekty při zachování práv a ochrany duševního vlastnictví),“ píše se v dnes zveřejněné vládní dohodě koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL,TOP 09) a Pirátů s Hnutím Starostové a nezávislí.
Tzv. „uzamčení zákazníka“ na technologiích dodávaných jednou firmou je problém řady českých nemocnic, které se z něj nedokáží vymanit. Při vypisování veřejných zakázek týkajících se informačních technologií se pak s odkazem na výhradní práva, kvůli nimž může zakázku realizovat jen jediný dodavatel, točí v kruhu jednacích řízení bez uveřejnění. Ta ovšem následně přísně posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který již v této souvislosti v minulosti uděloval nemilosrdné pokuty.
K tématu se pravidelně vrací i Zdravotnický deník, který mu na jaře 2020 věnoval celodenní konferenci. Právě zde odborníci hovořili o tom, že obavy z postihu ze strany antimonopolního úřadu vedou až k paralýze zadavatelů, nevypisování veřejných zakázek a následnému vzniku škod v důsledku nečinnosti. Modernizace nemocničních informačních systémů je přitom také nezbytnou podmínkou pro plnou elektronizaci zdravotnictví tak, jak s ní počítá Národní plán obnovy a na níž má sektor zdravotnictví dostat z Evropské unie téměř dvě miliardy korun.
Tzv. otevřená řešení, o nichž se v koaliční smlouvě hovoří, mohou být jednou z cest, jak se z tohoto začarovaného kruhu dostat. Jde o softwarové produkty s otevřeným (technicky dostupným) zdrojovým kódem, který umožňuje je dále upravovat a využívat bez nutnosti platit nové licenční poplatky. Je to také způsob, jak sdílet software mezi více institucemi bez ohledu na licenční politiku výrobce. Podle odborníků se tato otevřená řešení dnes masivně rozvíjí, ale veřejný sektor nevyužívá jejich potenciál.
Mohlo by vás zajímat
Z kulatých stolů a konference Zdravotnického deníku k tématu vendor lock-in:
Open source je příležitostí pro státní správu, záleží na znalosti IT architektury, říká Aliance
Vládní zmocněnec pro eGovernment: mezi vendor lockem a partnerstvím je tenká čára
Know-how, zkušenosti, odvaha a metodika. Recept na to, jak se vymanit ze závislosti na dodavateli
-sed-