Odborníci doporučují testování ve školách i práci, pro některé povinné očkování

Odborníci kolem epidemiologa Petra Smejkala doporučují zvyšovat kapacity testování a cenově zpřístupnit testy tak, aby se jim neočkovaní lidé z finančních důvodů nevyhýbali. Podle nich je potřeba také posílit trasování nakažených a jejich kontaktů, testovat ve školách a zaměstnání. Jsou i pro to, aby se museli očkovat pracovníci ve zdravotnictví, sociálních službách a školství. Epidemie bude podle nich trvat i příští rok, hrozí opět zahlcení nemocnic. Členové Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) to včera řekli novinářům.

Podle členů MeSES je špatně, že vláda nechce pokračovat v testování ve školách po 15. listopadu. Skupina už dříve navrhovala, aby se testovalo lokálně ve školách při dosažení hodnoty 100 nakažených na 100.000 obyvatel týdně. Ministerstvo zdravotnictví stanovilo hranici na trojnásobku. Počty nových případů nakažených v dětské populaci jsou podle demografky Dagmar Dzúrové nyní vyšší než v nejhorších obdobích předchozích vln epidemie, kdy se školy uzavíraly.

Viroložka Ruth Tachezy doplnila, že není jiná cesta než testování ve školách. Jinak podle ní hrozí, že se školy opět budou zavírat. Považujeme za neetické, aby se nechal volný průběh viru u dětí ve školách, poznamenal epidemiolog Rastislav Maďar. Ve školách se podle něj “zintenzivňuje” přenos, vir se zanáší do rodin. Odborníci mají obavy, aby s poklesem imunity u starších jedinců nedošlo vysokému počtu hospitalizací a úmrtí v povánočním období.

“Protože je situace kritická a virová nálož v populaci velmi vysoká, nedává už smysl postupovat regionálně, podle jednotlivých okresů, protože již všechny okresy splňují hranici stanovenou pro toto opatření,” uvedli členové MeSES ve svém stanovisku. Odborníci také požadují okamžité zahájení testování v institucích a pracovních kolektivech minimálně jednou týdně.

Ve školách se po rozhodnutí vlády testovalo v nejpostiženějších okresech 1. a 8. listopadu, jedno kolo je ještě naplánováno na 15. listopadu. Poté chtějí hygienici testovat jen ve školách, kde budou ohniska nákazy.

Mohlo by vás zajímat

Smejkal, který skupinu vede, řekl, že stále slyší ze strany představitelů státu ujišťování, že je česká populace dostatečně promořena nebo že nemocnice nápor pacientů zvládnou. “Máme pocit, že to už jsme slyšeli, že to je déjà vu,” poznamenal. Zdravotníci jsou ale podle něj po předchozích vlnách epidemie unavení a mnozí uvažují, že svou profesi opustí.

Podle Smejkala se protiepidemická opatření nemohou opírat jen o očkování, je třeba více testovat, navýšit kapacity trasování proto, aby nebylo potřeba nařídit lockdown. To podle něj skupina opakuje od té doby, co vznikla. Návrhy MeSES Smejkal dnes přednese na radě vlády pro zdravotní rizika, jejímž je členem.

Včerejší rozhodnutí vlády o povinném testování neočkovaných zdravotníků v lůžkových zařízeních hodnotí Smejkal kladně, podle něj je mezikrokem k povinnému očkování těchto profesí. Skupina naopak nesouhlasí s tím, že se od listopadu zrušilo hrazení testů na covid pro dospělou neočkovanou populaci. Je i proti tomu, aby se jako doklad bezinfekčnosti přestaly používat testy.

-čtk-

ČTK