Vláda bude reagovat na špatný vývoj epidemie covidu-19 a výzvy hejtmanů a přijme opatření, řekl TN.cz ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Jaká opatření to budou, neupřesnil. Připustil, že jednou z možností, kterou se bude vláda zabývat, je omezení hromadných akcí. Opatření by podle něj měla především omezit kontakty mezi lidmi, které jsou zbytné. Pokud se ministři rozhodnou pro plošná opatření, budou se týkat i očkovaných, uvedl.

Vojtěch se včera sešel s řediteli krajských hygienických stanic, se kterými situaci řešil. Připomněl den staré vyjádření hejtmanů, že kvůli stavu epidemie covidu-19 není nyní potřeba vyhlásit nouzový stav. Podle Vojtěcha názory hejtmanů nebyly v minulých dnech jednotné a naléhavější byli požadavky představitelů moravských krajů, kde je situace horší. Předseda Asociace krajů ČR a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) vyzval ministerstvo zdravotnictví, aby připravilo legislativní rámec pro to, aby hygienici mohli zakázat konání akcí. Když budou hygienici rozhodovat, zda akce rušit, a Česko nebude v nouzovém stavu, je to podle Kuby komplikované, i s ohledem na možné kompenzace organizátorům. Podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) Česko potřebuje kvůli šíření covidu-19 plošná opatření.

„Vnímáme to tak, že situace se vyvíjí, nevyvíjí se bohužel dobře a my na to musíme reagovat,“ řekl k tomu Vojtěch. O jakých opatřeních bude vláda jednat, nechtěl ani na opakované dotazy říci. Pokud se kabinet v demisi shodne na plošných opatřeních, budou se týkat i očkovaných, doplnil.

Podle Vojtěcha bude epidemie ještě asi dva až tři týdny růst, zvyšovat se budou i počty lidí, kteří s covidem skončí v nemocnicích. Česko podle něj tento týden získalo z Německa 10.000 dávek monoklonálních protilátek, které chrání nakažené před těžkým průběhem nemoci. Dalších asi 25.000 by mělo dorazit v polovině prosince. Vojtěch se domnívá, že za nynější vlnu by měli zdravotníci opět dostat odměny, jako se tomu stalo v předchozích vlnách.

Zástupci budoucí vlády včera představili svůj plán opatření pro řízení epidemie covidu. Jako hlavní kritérium chtějí brát obsazenost nemocnic, hlavně jednotek intenzivní péče. Nechtějí povinné očkování, ale jsou pro zkrácení platnosti očkovacích certifikátů. Vojtěch nechtěl opatření hodnotit. Podle něj se proti řadě návrhů nedá nic namítat, ale nejsou nové a jejich realizace je těžší. „Nic zázračně nového se vymyslet nedá,“ uvedl. Očekával, že zástupci budoucí vlády řeknou, jak chtějí lidi více motivovat k očkování. Prodloužení vánočních prázdnin, které budoucí vláda navrhuje, podle Vojtěcha nynější kabinet zatím neřešil.

Mohlo by vás zajímat

-čtk-