Novelu očkovací vyhlášky chce Válek předložit do poloviny února
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) předloží do poloviny února vládě novelu očkovací vyhlášky, která již nebude zahrnovat povinné očkování proti covidu-19 pro lidi nad 60 let. Řekl to včera v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Přesné znění podle něj bude záležet i na datech o variantě viru omikron. Nová vláda také plánuje posílit PCR testování.
Vyhláška o povinném očkování připravená minulou vládou má platit od března. Zavádí povinné očkování pro lidi nad 60 let a také pro zaměstnance zdravotnických zařízení a studenty zdravotnických oborů, pro pracovníky v sociálních službách, hasiče včetně části dobrovolníků, vojáky a jejich aktivní zálohy, pro policisty a městské strážníky nebo celníky.
Válek se již dříve vyjádřil v tom smyslu, že je proti plošnému očkování věkových skupin. “Určitě věková hranice tam nebude,” zopakoval ministr v reakci na dotaz předsedy opoziční SPD a poslance Tomia Okamury.
Vyhlášku je podle něj nicméně nutné novelizovat z důvodu mutace viru, protože znění musí reagovat na nová data o variantě omikron. Druhým důvodem je pak nutnost sladit postup při očkování členů vybraných profesních skupiny skupin s WHO, kdy by podle něj mohli být očkovaní na základě testu protilátek. “Dovedu si představit, pokud omikron totálně nezmění pravidla, že pak takto budeme postupovat,” řekl.
Okamura kritizoval, že ministr plánuje novelu předložit až v únoru. Zástupci profesí, které by se podle aktuální vyhlášky měly povinně očkovat, podle něj zůstanou zbytečně dlouho v nejistotě. “To mi připadá hodně nedostatečné, já bych vás chtěl požádat, abyste se k tomu vyjádřil co nejrychleji,” uvedl. Válek v reakci řekl, že by bylo neseriózní vyhlášku měnit, dokud nebudou komplexní data k omikronu, což podle něj bude právě v polovině února.
Mohlo by vás zajímat
Posílíme PCR testování, děti musí zůstat ve školách
Nová vláda také podle ministra plánuje posílit PCR testování proti covidu-19, z důvodu nové varianty omikron k tomu bude hledat nové metody. Návrh, který Válek předloží vládě 29. prosince, se podle něj zaměří na tři oblasti. Kromě dalšího postupu při testování také na rovnoměrné zajištění péče o nemocné ve všech regionech a na zachování prezenční výuky ve školách. Ohledně posílení PCR testů hodlá Válek jednat se zástupci laboratoří a dal pokyn hlavní hygieničce Pavle Svrčinové, aby se na otázku zaměřila.
Ministr dodal, že v současné době je PCR testování na úrovni 140.000 testů denně a před novou variantou viru počítal s tím, že v polovině ledna by číslo vzrostlo na 200.000 a v polovině příštího roku na 600.000. Situaci nicméně změnila virová varianta omikron, kdy Válek předpokládá, že ani posledně zmíněné číslo nebude dostatečné.
Bude proto podle něj nutné najít způsob, jak testování zajistit. “PCR je využitelná cesta, jak chránit okolí,” řekl. Za jediné dlouhodobé řešení nicméně stále považuje očkování. Ohledně varianty omikron podle něj bude nutné počkat na statistiky z Velké Británie, protože aktuální poznatky z JAR, kde se virus objevil zřejmě poprvé, nemusí pro Evropu platit. “Bojím se toho, že v evropské populaci, která je podstatně starší, se ten virus bude chovat více agresivně,” řekl. Nařídil prý audit všech objednaných antivirotik, aby byl dostatek léků účinných i proti nové variantě.
Za zásadní ministr považuje to, aby děti nemusely přecházet na distanční výuku. Dodal, že první navýšení PCR testů v systému se bude týkat právě dětí, konkrétně školních lyžařských zájezdů, u kterých bude všem dětem od ledna stačit pro odjezd PCR test starší 72 hodin. Ohledně možného zavedení roušek při školní výuce ministr řekl, že bude záležet na chování omikronu. “Já to považuji za poslední možné řešení a otázka je, jak se ten virus bude znovu chovat,” řekl.
-čtk-