V Británii loni na nemoci, které jsou přímým důsledkem pití alkoholu, zemřelo 8974 lidí. Je to o 18,6 procenta více než v roce předchozím, vyplývá z údajů britského statistického úřadu (ONS). U mužů je alkohol příčinou smrti zhruba dvakrát častěji než u žen a zdaleka nejčastější příčinou byla onemocnění jater. Obliba alkoholických nápojů se liší v jednotlivých částech Británie, stejně tak růst jejich spotřeby v posledním roce.
Zatímco v letech 2012 až 2019 byl počet úmrtí v souvislosti s alkoholem poměrně stabilní, loni ONS zaznamenal jejich výrazný nárůst, který do značné míry připisuje pandemii covidu-19 a jejímu dopadu na společenské zvyklosti Britů. Lidé se přesunuli z hospod a barů do svých domovů.
Výrazně vyšší počty úmrtí spojených s alkoholem dlouhodobě hlásí Skotsko a Severní Irsko; čísla tam jsou o polovinu vyšší než v Anglii a Walesu. Alkohol si loni vybral více obětí ve všech čtyřech částech země, největší nárůst zaznamenala Anglie a Skotsko.
Celková spotřeba alkoholu v Británii loni lehce klesla, píše agentura Reuters. Podle průzkumu z letošního března ale o téměř 60 procent stoupl počet lidí, kteří přiznali, že pijí přespříliš. Nebezpečná hranice je podle odborníků ekvivalent pěti lahví vína týdně pro muže a tří a půl lahve pro ženy.
Nejčastější příčinou úmrtí způsobených alkoholem byly nemoci jater, které představovaly 78 procent úmrtí, dále duševní poruchy a poruchy chování (12 procent) a „vnější příčiny“, jako je náhodná otrava (šest procent).
Mohlo by vás zajímat
-čtk-