Jiří Horecký zvolen předsedou světové asociace Global Ageing Network

Na prosincovém jednání Rady Global Ageing Network (GAN) byl na následující dvouleté období zvolen předsedou Jiří Horecký. Převezme tak řízení GAN po australance Judy Martin.

Global Ageing Network je světovou asociací se sídlem ve Washingtonu, D.C., která spojuje poskytovatele péče a podpory pro seniory na celém světě s cílem zvyšovat kvalitu života seniorů. Global Ageing Network byla založena v roce 1994 a má členy v 60 zemích světa.

Global Ageing Network vyvíjí i svoji výzkumnou činnost, mezi poslední studie patří například analýzy distribuce vakcín proti onemocnění covid-19, ale i analýzy dopadů pandemie na sektor dlouhodobé péče, výzvy a příklady dobré praxe z jednotlivých zemí či aktivity v oblasti leadershipu, vzdělávání a podobně. Global Ageing Network je zastoupena také v OSN v pracovní skupině pro stárnutí (Open Ended Working Group on Ageing).

Jiří Horecký je od roku 2008 prezidentem Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR, největší profesní organizace v segmentu sociálních služeb v České republice. Do této funkce byl zvolen již čtyřikrát – v letech 2008, 2012, 2016 a 2020. V roce 2013 byl zvolen prezidentem Unie zaměstnavatelských svazů ČR, která zastupuje na 12 000 zaměstnavatelů s téměř 750 000 zaměstnanci, a to zejména v oblastech zdravotnictví, sociálních služeb, školství, kultury, ale i v oblastech bank, pojišťoven, odpadového hospodářství a části průmyslu.

V roce 2015 byl Jiří Horecký zvolen prezidentem evropské asociace European Ageing Network, která sdružuje poskytovatele sociálních služeb seniorům v Evropě. Tato evropská asociace má členy v 25 evropských zemích a představuje tak více než 10 000 poskytovatelů, kteří denně poskytují služby více než 1 milionu seniorů v Evropě.

Mohlo by vás zajímat

„Chtěl bych se během mého předsednictví zaměřit na několik věcí. Jednak rozšířit členskou základnu GAN o země Latinské Ameriky a Izrael, již jsem v tomto udělal první kroky. Dále bych chtěl připravit výzvu či apel vládám jednotlivých zemí upozorňující na nutnost reforem systému dlouhodobé péče vzhledem k zásadním problémům a změnám, jako jsou rostoucí počet seniorů a osob trpících demencí, nedostatek pracovních sil, digitalizace sociálního sektoru, ale i porušování lidských práv a podobně,“ načrtává Jiří Horecký.

-TZ APSSČR-

Jan Pintlich