Od 19. února skončí možnost využívat pracovní karantény pro zaměstnance zdravotnických, sociálních a dalších zařízení. Ve většině z nich bude i po 18. únoru pokračovat pravidelné antigenní testování zaměstnanců. Vztahovat se ale bude jen na neočkované či osoby, které nemoc neprodělaly v posledním půl roce. Úpravy mimořádného opatření dnes schválila vláda.
Pracovní karanténu v současné době mohou čerpat pro své pracovníky zdravotnická zařízení, pobytová zařízení sociálních služeb a školní zařízení ústavní péče, jako jsou například dětské domovy. Nyní ji kvůli vysokému počtu pozitivně testovaných zdravotníků a jejich rizikových kontaktů, které mají nařízenou karanténu, využívá velká část nemocnic. Do práce nechodí pozitivně testovaní, ale lidé po rizikovém kontaktu, kteří nemají žádné příznaky. Navíc se denně testují.
V kolínské nemocnici mají podle ředitele Petra Chudomela největší vlnu nemocnosti zaměstnanců za sebou, a proto by se měli vyrovnat i se zrušením pracovních karantén od 18. února. Zatím nekritičtější byl podle Chudomela minulý týden, kdy museli využívat pracovní karanténu až pro 20 lidí a celkově chybělo nejen z důvodu covidu 90 zaměstnanců. „V pracovní karanténě je dnes pouze sedm lidí a celkově nám chybí 53 lidí, 44 je v izolaci a devět v karanténě,“ řekl ČTK Chudomel.
Skončení pracovní karantény není problém ani pro nemocnice v Ústeckém kraji. ČTK to dnes řekla Jana Mrákotová, mluvčí Krajské zdravotní, pod níž patří sedm nemocnic v regionu. „Této možnosti jsme ani v současné době téměř nevyužívali,“ uvedla. Pokud bude pokračovat antigenní testování, je na to Krajská zdravotní podle mluvčí připravena.
V testování zaměstnanců by měli pokračovat poskytovatelé lůžkové a jednodenní zdravotní péče, domovy pro seniory, pro osoby se zdravotním postižením nebo domovy se zvláštním režimem určené například pro nemocné s Alzheimerovou chorobou. Testovat se budou také pracovníci pobytových odlehčovacích služeb v týdenních stacionářích nebo chráněného bydlení. Dosud povinně testují všechna zdravotnická a sociální zařízení.
Mohlo by vás zajímat
Podle současných podmínek se musí všichni zaměstnanci testovat jednou týdně antigenním testem. Na rozdíl od testování na ostatních pracovištích nestačí samotest, potřeba je test odebraný zdravotníkem. Po pozitivním výsledku u osoby s příznaky začíná izolace, u bezpříznakových karanténa a je povinný PCR test.
Zaměstnanci těchto zařízení budou mít také podle nového mimořádného opatření od 19. února povinnost nahlásit svůj pozitivní PCR test zaměstnavateli, aby mohl přijmout příslušné protiepidemické kroky. Povinnost se bude týkat lidí, kteří byli na pracovišti dva dny před začátkem příznaků nemoci nebo dva dny před odběrem vzorku pro PCR test, pokud příznaky nemají.
-čtk-