Akutní psychiatrická péče se s ústupem pandemie covidu-19 vrací do normálu. Během pandemie byla část lůžek na psychiatrických odděleních nemocnic převedena na covidová nebo byl personál přesouván na jiná oddělení. Zhruba třetina pacientů, kteří vyhledají akutní psychiatrickou péči, zůstává hospitalizovaných. Ostatní jsou odesíláni do ambulancí, které jsou ale přetížené a jejich kapacita nedostačuje. V tiskové zprávě o tom dnes informovali zástupci Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
Psychiatři uvedli, že pandemie covidu omezila provoz akutních psychiatrických oddělení. „Po dobu pandemie byl provoz více méně limitován buď absolutním snížením lůžek, převodem lůžek na covidová nebo potřebou přesunu personálu na jiná oddělení. V naší nemocnici byla snížena kapacita o 20 lůžek a příslušný personál pracoval na infekčním oddělení. S rozvolňováním se vracíme do normálního provozu,“ popsal Jan Tuček, primář psychiatrického oddělení Nemocnice České Budějovice a člen výboru Psychiatrické společnosti (PS).
Podle Tučka pacienti během pandemie přicházeli s problémy spojenými se sociální izolací a s narůstajícími úzkostně depresivními stavy. S rostoucím napětím a nespokojeností ve společnosti vzrůstá podle Tučka i agresivita některých jedinců.
Největší skupinou pacientů, kteří vyhledali akutní psychiatrickou péči, jsou podle psychiatrů lidé s příznaky deprese, úzkosti a adaptačními poruchami, tedy potížemi způsobenými stresovými podněty v běžném životě, jako je rozchod s partnerem, ztráta zaměstnání, problémy ve škole a podobně. Další velkou skupinou jsou pacienti se schizofrenií a jinými psychotickými poruchami, často ve spojení s užíváním marihuany nebo pervitinu. Třetí velkou skupinu tvoří pacienti, kteří mají problémy se závislostí, hlavně na alkoholu.
Zhruba třetina pacientů, kteří vyhledají akutní péči, zůstane hospitalizována, ostatní jsou po nastavení léčby odesláni do ambulancí. Kapacita ambulancí ale není podle psychiatrů dostatečná a ordinace jsou přetížené. Posílení ambulancí je součástí reformy psychiatrické péče.
Mohlo by vás zajímat
„Do roku 2029 se počítá se zřízením 200 ambulancí s rozšířenou péčí, kde je součástí týmu také klinický psycholog, psychiatrická sestra a tato ambulance poskytuje i sociální služby,“ uvedl předseda PS Pavel Mohr.
Podle poslední ročenky Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) bylo v roce 2020 v ČR 28 psychiatrických oddělení v nemocnicích. Na těchto odděleních statistici evidovali 18.941 případů hospitalizací, což je meziročně o 2045 méně. Pacienti v nemocnicích zůstávali průměrně 16 dnů, průměrná ošetřovací doba od roku 2010 klesla zhruba o pět dnů. Počet lůžek akutní psychiatrické péče mírně roste. Loni jich bylo 1391, v roce 2010 zhruba o 200 méně. Naopak počet lůžek v psychiatrických léčebnách a nemocnicích, kterých jsou v ČR přes dvě desítky, dlouhodobě klesá.
-čtk-