Zdravotnické materiály je třeba dostat na ta správná místa na Ukrajině dřív, než budou města zcela obklíčena. Nemocnice na východě země už jsou zahlceny přívalem pacientů s válečnými zraněními, a jejich zásoby léků a materiálu se ztenčují. Lékaři bez hranic do země dostali první dodávku zdravotnického vybavení, další jsou na cestě.

„Destrukce, bombardování, dělostřelecká palba, útočící tanky, obklíčená města, válka v ulicích, lidé ukrývající se v bunkrech a sklepech, zatímco jim dochází voda a elektřina. Tohle se děje. A je to čím dál horší,“ popisuje Anja Wolz, krizová koordinátorka Lékařů bez hranic na Ukrajině. „Brutální, intenzivní a rychlá válka. Už dlouho jsme nebyli svědky něčeho takového. Lékařská humanitární pomoc se musí navýšit a urychlit.“

Dodávky zdravotnického materiálu

Lékaři bez hranic již do země vyslali 120 kubických metrů zdravotnického vybavení. Aktuálně expedují dalších 160 m3. Obsahem je materiální pomoc lidem v pohraničních oblastech, kde se teploty pohybují i okolo -7 stupňů Celsia. Na místo zasílají spacáky, zateplené deky, čepice, pláštěnky, 500 stanů a další hygienické potřeby. Až na místo pomoc dorazí, týmy ji předají organizacím, které je lidem budou dále distribuovat. Organizace se mimo jiné soustředí na dodávky chirurgických a traumatologických sad, a to včetně vybavení pro urgentní příjmy a jednotky intenzivní péče. K pacientům s chronickými nemocemi se také snaží dostat inzulin, léky na astma, vysoký tlak či HIV.

Do Lvova také dorazil první chirurgický tým Lékařů bez hranic. „Chceme se přiblížit k oblastem, kde se aktivně bojuje, a poskytovat tam lékařskou péči. Takové rozhodnutí ale nebereme na lehkou váhu,“ vysvětluje Wolz. „Zvažujeme několik lokalit a možností. V následujících dnech se rozhodneme.“

Odříznutý Mariupol

V obklíčeném městě na jihovýchodě Ukrajiny dochází základní vybavení, voda, jídlo i léky. Obzvláště nebezpečné to může být pro děti, které jsou náchylnější k dehydrataci než dospělí. Kontaminovaná voda může navíc způsobit průjem. V extrémních situacích to může vést ke smrti.

Lidé se také nyní před ostřelováním schovávají na přeplněných místech, kde nemohou správně dodržovat hygienu. To by mohlo vést k šíření infekcí dýchacích cest nebo covidu-19. Kvůli nedostatečnému množství vody a užívání vody znehodnocené zdravotníci varují také před cholerou. Ta se tu rozšířila naposledy v roce 2011, tudíž bakterie, které tuto nemoc způsobují, jsou v regionu přítomné. Zvyšuje se i riziko šíření dalších nemocí, jako jsou spalničky nebo obrna.

Válka narušila i dodávky pohonných hmot a donutila tamní obyvatele omezit pohyb – což je zásadně limituje ve vyhledání lékařské pomoci. Lékaři bez hranic se díky více než 50letým zkušenostem v konfliktních zónách obávají také o psychické zdraví Ukrajinců. V Mariupolu lidé ztratili veškeré bezpečí, pevnou půdu pod nohama i oporu svých blízkých, z nichž mnozí místo již opustili nebo se skrývají. Ve městě už neexistuje bezpečné místo.

Mohlo by vás zajímat

Porušení pravidel války

Situace je komplikovaná pro všechny, kteří aktuálně na Ukrajině či v jejím pohraničí působí. Když je však ohrožena bezpečnost civilistů a jejich možnost vyhledat lékařskou péči, je to proti pravidlům války. Civilistům nesmí být tato práva za žádných okolností odepřena.

-TZ Lékařů bez hranic-