Na slovenské veřejné zdravotní pojištění půjde dalších 365 milionů eur
Ministerstvo financí SR a Ministerstvo zdravotnictví SR se dohodla na dofinancování veřejného zdravotního pojištění sumou 365 milionů eur, tedy v přepočtu asi 9,1 miliardy korun. „Uzavřeli jsme dohodu, že pro veřejné zdravotní pojištění poskytneme 1 milion eur na jeden den v roce, dohromady to činí 365 milionů eur,“ uvedl ministr financí Igor Matovič. Dofinancování stání Všeobecné zdravotní pojišťovny bylo podle něj potřebné zejména proto, že VZP ve srovnání se soukromými pojišťovnami táhla dosud za kratší konec.
Igor Matovič řekl na tiskové konferenci, že platba za pojištěnce státu představuje z této částky 100 milionů eur. Přes základní jmění Všeobecné zdravotní pojišťovny by mělo jít 120 milionů eur a z vyššího výběru pojistného 145 milionů eur. Ministr financí zároveň ocenil konstruktivní přístup dotčených stran v rámci jednání. „Zdraví představuje tu nejvyšší hodnotu,“ potvrdil Igor Matovič a dodal, že v období krizí mají všichni zájem na tom, aby byly hodnoty chráněny do nejvíc.
Ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský podotkl, že jednání byla dlouhá a někdy možná trochu emotivní, avšak celkově korektní. „Jde nám o kvalitnější zdravotní péči,“ řekl Vladimír Lengvarský. Podle jeho slov budou následovat další opatření týkající se lepšího přerozdělování peněz mezi pojišťovnami a další transparentnější procesy.
Lékaři jsou zatím ve svých vyjádřeních opatrní
„Vzhledem k aktuálním informacím o uvolněných finančních prostředcích na zdravotnictví si musíme počkat, zda tyto zdroje pokryjí náklady poskytovatelů zdravotní péče,“ uvádí se v aktuálním vyhlášení Slovenské lékařské komory (SLK). Důležité bude rovněž i to, jakým klíčem budou nakonec navýšené peníze přerozděleny.
„Považujeme za nezbytné, aby nárůst finančních prostředků přenesly zdravotní pojišťovny v plné výši do plateb za realizované výkony zdravotní péče. Jinak by mohl být ohrožen provoz zdravotnických zařízení, a tím pádem by mohla být také snížená dostupnost a kvalita zdravotní péče pro pacienty,“ tvrdí SLK. To bude záviset nejen na dalších jednáních mezi poskytovateli zdravotní péče a zdravotními pojišťovnami, ale také na výši plateb, které budou poskytovatelům nabízeny. Tyto musí pokrýt jejich reálné náklady.
Slovenská lékařská komora doufá a věří, že nakonec dojde k dohodě mezi poskytovateli a zdravotními pojišťovnami a nenastane scénář, který by znamenal, že by pacientům byla od 1. dubna, respektive 1. května poskytovaná pouze neodkladná zdravotní péče a za další by si museli u nesmluvních poskytovatelů platit.
Mohlo by vás zajímat
-bre-