Pojišťovny nebudou od dubna části laboratoří platit testování na covid-19
Některá testovací místa na covid-19 od dubna zkracují provozní dobu. Kromě menšího zájmu o testování jsou důvodem také úpravy úhrad ze strany zdravotních pojišťoven. Podle organizačního opatření Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nemají odběrová centra nařízenou provozní dobu, ale mohou si ji upravit podle potřeby. Zdravotní pojišťovny také dál nebudou platit PCR testy laboratořím, se kterými ještě před epidemií covidu-19 neměly smlouvy. Mluvčí VZP Viktorie Plívová dnes na dotaz ČTK odpověděla, že půjde asi o desetinu míst. Povolení testovat mělo dosud podle Státního zdravotního ústavu více než 150 laboratoří.
“S ohledem na zklidnění epidemické situace se VZP ČR s Ministerstvem zdravotnictví ČR dohodla na ukončení proplácení PCR testů prováděných dodavateli, kteří nemají smlouvu s pojišťovnou,” uvedla.
Pacienti podle ní změny nepocítí, protože síť laboratoří a odběrových center zůstává dostatečně hustá a je připravená i na případný opětovný výrazný nárůst potřeby PCR testování. Lidé stále mají z veřejného zdravotního pojištění hrazené PCR testy k diagnostikování covidu-19 nařízené lékařem nebo hygienou a navíc jeden měsíčně na vlastní žádost.
V době nejvyšší potřeby testování ministerstvo zdravotnictví souhlasilo s tím, aby se z veřejného zdravotního pojištění platilo i laboratořím a odběrovým místům, která v té době smlouvu na PCR testování neměly. Povolení testovat mělo dosud více než 150 laboratoří. Vznikala tak i odběrová místa mimo zdravotnická zařízení, například v různých kontejnerech na parkovištích obchodních domů. K dnešnímu ministerstvo zdravotnictví eviduje 486 testovacích míst.
“Kapacity laboratoří i odběrových míst bylo žádoucí nastavit na maximum, zejména v době kulminující pandemie, kdy se přistoupilo k nestandardnímu řešení a začalo se s proplácením testování právě i těm subjektům, které s VZP neměly smlouvu,” dodala Plívová. Pojišťovna je podle ní připravená smlouvu s novým poskytovatelem uzavřít, pokud by někde vznikl lokální problém.
Mohlo by vás zajímat
Epidemie koronaviru v současné době stagnuje, v některých regionech mírně klesá. Od začátku března je v pracovních dnech ale stále pozitivně testováno více než 9000 lidí. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ve středu řekl, že reálné počty nově nakažených jsou dvakrát až třikrát vyšší. V současné době se v pracovní dny testuje metodou PCR vyhodnocenou v laboratoři zhruba 20.000 až 25.000 vzorků, v době nejvyššího náporu na testování jich bylo i více než 110.000.
Opatřením pojišťovna také do konce března nařizovala, jakou provozní dobu mají odběrová místa mít. Fakultní nemocnice je musely mít v provozu nejméně osm hodin denně každý den v týdnu, nemocnice s urgentním příjmem alespoň pět dní v týdnu a ostatní odběrová místa alespoň tři dny v týdnu.
Některé nemocnice už na tyto změny zareagovaly. Například pražská Nemocnice Na Františku na facebooku informovala, že provoz odběrového centra k dnešnímu dni ukončuje. Podobně zavře také očkovací centrum. “Důvodem k uzavření obou center je již delší dobu trvající nízký zájem veřejnosti o očkování a odběry, přičemž očkovacích i testovacích kapacit je v hlavním městě stále dostatek,” uvedla nemocnice.
Provozní dobu upravila podle informací na facebooku také Všeobecná fakultní nemocnice, nově bude testovací místo otevřeno jen do 15:30. V posledních týdnech některé pražské fakultní nemocnice stěhovaly očkovací místa proti covidu-19 do menších prostor a ty dosavadní využívají pro takzvané UA pointy, tedy nízkoprahové ambulance pro akutní péči o uprchlíky z Ukrajiny. Na místě dřívějšího očkovacího centra vznikl UA point například ve Fakultní nemocnici v Motole nebo Thomayerově fakultní nemocnici.
-čtk-