Ministerstvo by chtělo zřídit post ředitele Státní hygienické služby, který bude nadřízeným hygienických stanic
Nová koncepce organizace hygienické služby počítá se vznikem postu ředitele Státní hygienické služby, který bude nadřízený ředitelům krajských hygienických stanic. Zachována zůstanou všechna odborná pracovní místa i post hlavního hygienika v organizační struktuře ministerstva zdravotnictví, informoval úřad v tiskové zprávě. Věcný záměr změny zákona o ochraně veřejného zdraví dnes představil hejtmanům.
“Vznik nového orgánu ochrany veřejného zdraví Státní hygienické služby, která má nahradit stávající strukturu krajských hygienických stanic, vnímám jako krok vpřed i v návaznosti na zkušenosti s pandemií covidu-19,” uvedl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti).
Novela podle ministerstva eliminuje dvojí řízení krajských stanic, kdy mají samostatné ředitele a zároveň je metodicky řídí hlavní hygienik. Důraz klade na jednotnou metodiku a dál počítá se zachováním 14 regionálních pracovišť a jejich oblastních ředitelů. Ti budou podřízeni řediteli Státní hygienické služby a mají intenzivně spolupracovat s hejtmany.
“Závazné metodické pokyny pro krajské hygienické stanice skrze jeden úřad povedou především k zefektivnění stávajícího režimu a k propojení jednotlivých středisek,” dodal Pavlovic. Cílem je stanovit jasnou odpovědnost hygieniků a zdravotních ústavů, rozdělit jejich kompetence a umožnit soustředění odborných kapacit.
Centrálně by se měly získávat a čerpat evropské dotace k modernizaci jednotlivých hygienických stanic. Na krajských hygienách jsou zaměstnanci na služebních i na pracovních místech. Podle ministerstva zůstanou všichni státní zaměstnanci zařazení na stejných pozicích se stejným místem výkonu služby.
Mohlo by vás zajímat
Hlavní hygienik je v současné době jedním z osmi náměstků ministra zdravotnictví. Podle zákona řídí očkování, nařizuje mimořádná opatření při epidemiích, živelních pohromách nebo před zavlečením infekce do zahraničí. Sestavuje také celorepublikové programy ochrany a podpory veřejného zdraví nebo zásady monitorování zdravotního stavu obyvatelstva. Není ale přímo nadřízený ředitelům KHS.
Hygienické stanice mají asi 2300 zaměstnanců, Státní zdravotní ústav (SZÚ) 570, ministerstvo zřizuje v oblasti ochrany veřejného zdraví také Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě a Ústí nad Labem. SZÚ má zákonem jako poslání stanovenu přípravu podkladů pro národní zdravotní politiku, pro ochranu a podporu zdraví a další činnosti a služby včetně postgraduální výchovy lékařů. Zdravotní ústavy se věnují vyšetřování vzorků či výrobků, monitoringu životního prostředí nebo oblasti zdraví při práci.
Novelu zákona, která měla centralizovat hygienickou službu a posílit její pravomoci, připravil už v prvním roce epidemie koronaviru, v listopadu 2020, tehdejší ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle kritiků včetně Rekonstrukce státu, poslanců Pirátů a ODS, dávala hlavnímu hygienikovi až příliš silné pravomoci.
Návrh měnil krajské hygienické stanice na územní jednotky Státní hygienické služby a nadřazoval jim jejího ústředního ředitele. Nově měla mít pravomoc například omezit či zakázat cestování, omezit plošně setkávání mezi lidmi, veřejnou dopravu, školy, obchody, služby nebo zakázat veřejné i soukromé akce. Na tak přísná omezení vláda v současné době potřebuje nouzový stav.
-čtk-