O problematice psychického traumatu se v posledních dekádách hovoří stále častěji, i když v různých souvislostech. V obecném pojetí bývá traumatickým prožitkem konfrontace s náhlým ohrožením života nebo fyzické či psychické integrity postiženého člověka, případně jeho blízkých. Z akutní reakce na závažnou stresovou událost se může, ale nemusí vyvinout posttraumatická stresová porucha. Méně se už ví o komplexním traumatu, jehož kořeny sahají až do raného dětství a mívá silně formativní dopad na naši osobnost. Spolek ArsAnima proto nyní připravil díl seriálu Život za zdí, která se psychickému traumatu věnuje, seznamuje s jeho projevy i terapií komplexního traumatu, stejně jako traumatu plynoucímu z uprchlictví, které je v této době bohužel více než aktuální. Zároveň byla připravena i speciální verze pro ukrajinské diváky, která zahrnuje ověřené kontakty na psychologickou pomoc.
Nové edukační video o projevech a terapii psychického traumatu bylo natočeno pro lidi zasažené válkou na Ukrajině, kteří u nás nacházejí azyl. Video je opatřeno titulky i komentářem v ukrajinštině, včetně ověřených kontaktů na psychologickou pomoc, které budou průběžně aktualizovány.
Trauma je přirozenou reakcí lidského organismu na ohrožení života nebo jinou silně stresující událost. Projevuje se jak v rovině psychické, tak i tělesné, a neznamená nemoc nebo slabost, ale řadu velmi nepříjemných a často i trýznivých stavů. Je dobré je znát a vědět, jak s nimi pracovat a kam se případně obrátit, když se začnou projevovat. Traumatizující události dopadají na dospělé i děti. Vyhledání pomoci při projevech traumatu je důležité také proto, aby se později nerozvinula posttraumatická stresová porucha, která znamená silnou zátěž pro běžný život.
Cílem hodinového videa je diváka seznámit s existencí psychického traumatu a jeho projevy na psychické i tělesné úrovni, a to nejen u dospělých, ale i dětí. S pomocí předních českých odborníků z oblasti psychiatrie a psychoterapie se snaží o vysvětlení důležitosti psychologické pomoci, která může ve fázi akutní reakce na stres zabránit rozvoji posttraumatické stresové poruchy.
V edukačním videu vystupuje psychoterapeutka, lektorka a metodička v oblasti krizové intervence PhDr. Daniela Vodáčková (Remedium, Sociální klinika), psychiatr a psychoterapeut MUDr. Vlastimil Tichý (Ústřední vojenská nemocnice – Vojenská fakultní nemocnice Praha), psychiatr a psychoterapeut doc. MUDr. Jan Vevera, Ph.D. (Psychiatrická klinika FN Plzeň), psychiatrička a psychoterapeutka MUDr. Kateřina Duchoňová (PN Bohnice a Fakultní Thomayerova nemocnice), psychoterapeut Mgr. Filip Grůša (Psychologická a psychiatrická klinika AdiCare), klinický psycholog a psychoterapeut Mgr. Tomáš Holcner a aterapeutka Mgr. Markéta Černoušková. Překlad videa do ukrajinštiny zajistil psycholog Mgr. Viktor Pasničenko.
Mohlo by vás zajímat
I přes existenci stigmatizace psychiatrie a psychiatrických pacientů u nás je třeba při šíření videa zdůrazňovat fakt, že se nově příchozí z Ukrajiny nemusí obávat vyhledat psychologickou i psychiatrickou pomoc v České republice. Podle našich informací je totiž oblast péče o duševní zdraví na Ukrajině silně zatížena negativním dědictvím z éry bývalého Sovětského svazu a mnoho Ukrajinců se proto obává psychologické, a zvláště psychiatrické péče.
Spolek ArsAnima, z.s. pracuje od roku 2018 na natáčení dokumentárního cyklu Život za zdí, který je primárně určen lidem s neléčenou nebo špatně léčenou úzkostí či depresí. Doposud bylo publikováno 30 samostatných a volně dostupných dílů cyklu, ale i další bonusové díly, a natáčí se též tematický podcast Hovory o duši. Za svou práci spolek obdržel i Novinářskou cenu Psychiatrické společnosti ČLS JEP. Všechna videa jsou k dispozici zde. Video o traumatu vzniklo díky přímé podpoře dárců a podporovatelů dokumentárního cyklu Život za zdí a s pomocí Nadace plné vědomí.
Na stránkách YouTube kanálu dokumentárního cyklu Život za zdí je ke shlédnutí také rozšířená verze videa o traumatu určená pro českého diváka. Zmíněná verze se navíc věnuje problematice projevů a terapie komplexního traumatu a v závěru také tématu uprchlictví.
–TZ Ars Anima–