Nejen lepší digitální odolnost proti dezinformacím. Novináři se mohou hlásit na nový online kurz
Mezinárodní organizace Free Press for Eastern Europe a Free Press Unlimited, které dlouhodobě podporují kvalitní novinářskou práci nejen v oblasti medicíny a vědy, otevírají ve spolupráci s Atlantic Council online kurz pro novináře, novinářky a další mediální pracovníky a pracovnice ze zemí Střední a Východní Evropy. Otevřený je tedy i pro profesionály z České republiky.
Pandemie covid-19, ale i uprchlická krize přinášejí pro práci médií nové výzvy i nutnost větší odolnosti vůči dezinformacím. Jejich působení se při novinářské práci nyní už prakticky nelze vyhnout. O to důležitější je umět s nimi správně pracovat a vhodně na ně reagovat. Právě na tuto oblast se zaměřuje nový bezplatný online kurz určený pro novináře a novinářky z celkem šesti zemí.
Kdokoliv pracuje pro média v České republice, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Rumunsku nebo Bulharsku, a to i na dálku, se může zapojit do online vzdělávacího kurzu, který společně pořádají mezinárodní Free Press for Eastern Europe a Free Press Unlimited ve spolupráci s Digitální forenzní laboratoří Atlantic Council.
„DFRLab je leaderem v oblasti Open Source Investigations (OSINT) a chystané školení se zaměří na nejužitečnější přístupy a nástroje prakticky využitelné v denní práci novinářů, novinářek či factcheckerů,“ přibližuje Jaroslav Valůch, koordinátor projektu SCIENCE+ pro Českou republiku a Slovensko v organizaci Free Press Eastern Europe.
Kurz bude pokrývat čtyři základní oblasti, a to jak rozpoznávat dezinformace, identifikaci a analýzu dezinformací, které se týkají zdraví a medicíny, zvýšení digitální odolnosti proti dezinformacím a nástroje pro práci a analýzu obsahu sociálních sítí Facebook, Twitter, Telegram a Youtube. Online kurz je pak určen pro novináře, novinářky a další zástupce mediálních profesí bez ohledu na míru jejich zkušeností.
Mohlo by vás zajímat
Hlásit se tak mohou lidé na začátku své profesní kariéry, zkušení profesionálové, kteří se již problematice dezinformací či specificky dezinformacím o lidském zdraví a medicíně věnují, ale i správci sociálních sítí jednotlivých médií, případně freelanceři se zájem o tuto oblast.
Kurz proběhne: 24., 25., 30. a 31. května 2022 vždy od 15 do 17 hodin v anglickém jazyce.
Uzávěrka přihlášek je 15. května a její součástí je jednoduchý dotazník zaměřený na profesní zkušenosti a motivaci k programu.
-ham-