Koronavirová pandemie ještě neskončila. Na podzim velmi pravděpodobně přijde nová omikronová vlna. „Může se ale vrátit i nebezpečnější varianta delta,” varoval spolkový ministr zdravotnictví Karl Lauterbach (SPD). Ministři zdravotnictví jednotlivých spolkových zemí proto po Lauterbachovi žádají katalog protiepidemických opatření, která na podzim připadají v úvahu pro případ, že se nová vlna skutečně dostaví.

Podle Karla Lauterbacha je nutné, aby se Německo připravilo i na horší scénář, který představuje opětovný nástup varianty delta. Lauterbach se odkázal na izraelskou studii z Izraele, podle níž byla v odpadních vodách právě delta detekována. „Musíte být připraveni na oba scénáře. Potřebujeme vakcíny proti oběma variantám. Bude to ale velmi drahé,” řekl spolkový ministr zdravotnictví v německých médiích.

U našich západních sousedů aktuálně dominuje omikronová subvarianta BA.2, a to přibližně v 97 procentech případů. Podle poslední týdenní zprávy Institutu Roberta Kocha varianta delta, která je často spojena s vážnějším průběhem onemocnění covid-19, bývá v současné době odhalována jen výjimečně.

Spolkový ministr zdravotnictví vyzval spoluobčany, aby byli i nadále velmi opatrní. „I v létě bychom měli zůstat ve střehu,” upozornil Karl Lauterbach. To podle něho znamená, aby lidé i nadále nosili roušky ve veřejné dopravě nebo v letadlech, přestože už to často nebývá povinnost. “Každý, kdo nyní klame lidi, že koronavirová epidemie je minulostí, bude svých slov na podzim hořce litovat,” varoval šéf zdravotnického rezortu.

Města a obce apelují na vládu

Podle německého virologa Hendrika Streecka je obezřetnost na místě. „Varianta nakažlivá jako omikron a nebezpečná jako delta není nemožná. A i když ani v takovém případě nepůjde o ‘zabijáckou‘ variantu, základní ochrana je určitě vhodná,” uvedl Streeck pro deník Bild. Streeck ale varoval před zbytečnou hysterií, která by s příchodem podzimní vlny mohla nastat.

Německý svaz měst a obcí proto už apeloval na spolkovou vládu i vlády jednotlivých spolkových zemí, aby se na podzimní vlnu koronaviru připravily. Šéf Svazu Gerd Landsberg připomněl, že je nutné zachovat očkovací kapacity, protože nejpozději v podzimních měsících budou jistě potřebné a nevyplatilo by se je nyní rušit, aby se následně opět obnovovaly.

Mohlo by vás zajímat

Podle Landsberga sice nemá smysl udržovat v pohotovosti prázdná velká očkovací centra. „Je však nutné plánovat, kdy a za jakých okolností bude nutné vytvořit nové možnosti pro očkování. Gerd Landsberg je přesvědčen, že stát by měl mít připraveny vakcíny, které budou přizpůsobeny koronavirové variantě.

Konference zemských ministrů zdravotnictví

A zdá se, že přinejmenším zemské vlády apely z Německého svazu měst a obcí vyslyšely. V pondělí se totiž uskutečnila společná videokonference zemských ministrů a ministryň zdravotnictví právě k problematice příprav na nástup podzimní vlny koronavirové epidemie.

Výsledkem jednání je požadavek zemských šéfů zdravotnických rezortů, aby vznikl katalog protiepidemických opatření, podle kterého by se dalo pružně postupovat v případě, že se koronavirová epidemie začne znovu masivně šířit.

Mezi opatření, která se při případném příchodu podzimní vlny nákazy začnou aplikovat, budou podle rozhodnutí konference zemských ministrů a ministryň zdravotnictví patřit zejména nařízení obecné povinnosti nosit roušky v uzavřených prostorách, předložit doklad o očkování, o uzdravení nebo o negativním testu na koronavirus.

Do značné míry by tak šlo o znovuzavedení již známých principů 2G (očkován, uzdraven), respektive 3G (očkován, uzdraven, otestován). Šéfové zdravotnických rezortů si rovněž dali za úkol vypracovat koncepce, podle kterých by se ochrana před šířením nákazy zaváděla.

Novelizace „pandemického“ zákona

Konference ministrů a ministryň zdravotnictví spolkových zemí se rovněž usnesla, že nejpozději do 23. září je nutné novelizovat zákon o ochraně před infekcemi (ekvivalent českého pandemického zákona), protože do té doby jeho stávající platnost vyprší.

Na jeho základě by měly být spolkovým zemím uděleny zákonné pravomoci reagovat na šíření infekce během podzimního a zimního období a účinně a legálně přijímat nezbytná opatření pro kontrolu šíření infekce. Konference ministrů a ministryň zdravotnictví vyzvala spolkovou vládu, aby urychleně zahájila příslušný legislativní proces.

„Koronavirová pandemie ještě neskončila. Nesmíme se nechat zmást aktuálně klesajícími počty nově potvrzených případů,” uvedla Petra Grimm-Benneová (SPD), ministryně zdravotnictví Saska-Anhaltska, která zároveň Konferenci předsedá.

Podle ní je třeba počítat se vznikem nových variant. „Spolkové ministerstvo zdravotnictví by mělo co nejrychleji vypracovat rámcový plán boje s pandemií a koordinovat jej se spolkovými zeměmi,” dodala Grimm-Benneová, a vyzvala tak svého stranického kolegu a spolkového ministra zdravotnictví Karla Lauterbacha.

Petr Musil