Milník v boji proti hepatitidě E: V Jižním Súdánu se uskutečnila první očkovací kampaň na světě

Hepatitida E je nejčastějším důvodem šíření akutní virové hepatitidy. Ročně se eviduje zhruba 20 milionů případů infekce. Na 44 tisíc nakažených nemoci podlehne. Nákaza se šíří vodou nebo jídlem, které kontaminovaly výkaly. Epidemie často hrozí v místech s nízkou úrovní hygieny, typicky ve velkých uprchlických táborech. Hepatitida E se nedá léčit. Nemoc představuje velké riziko především pro těhotné ženy, jejichž úmrtnost dosahuje 25 procent. Nákaza navíc zvyšuje riziko potratu nebo narození mrtvého dítěte. Vůbec první vakcinační kampaň proti hepatitidě E na světě realizovali Lékaři bez hranic ve spolupráci s jihosúdánským ministerstvem zdravotnictví a Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Vakcína se dosud používala spíše okrajově v cestovní medicíně.

„Boj proti hepatitidě E byl dlouhý a frustrující,“ říká Monica Rull, vedoucí lékařka organizace Lékaři bez hranic. „Přes dvě desetiletí se naše týmy snažily v nelehkých podmínkách uprchlických táborů dostat šíření této nemoci pod kontrolu. Byli jsme svědky devastujících důsledků, které tato choroba má na extrémně zranitelné komunity. Očkovací kampaň přináší naději, že se v budoucnu zcela změní způsob, kterým s nemocí zápasíme“.

V březnu a dubnu letošního roku uskutečnili Lékaři bez hranic společně s jihosúdánským ministerstvem zdravotnictví první dvě kola očkovací kampaně v uprchlickém táboře v Bentiu. Vakcínu dostalo 25 tisíc lidí, včetně těhotných žen. Třetí a poslední kolo vakcinace je plánováno na říjen.

„Vzhledem k úspěšné realizaci a velkému zájmu o vakcinaci může být kampaň příkladem pro všechny, kteří s nemocí v podobných kontextech bojují,“ myslí si John Rumunu z jihosúdánského ministerstva zdravotnictví. „Doufám, že vakcína pomůže snížit počet nakažených i úmrtí nejen v Bentiu.“

Realita v Bentiu

Bentiu je největší uprchlický tábor v Jižním Súdánu. Vznikl v průběhu občanské války v roce 2014 a dnes hostí na 112 tisíc obyvatel. Lékaři bez hranic v táboře působí od jeho vzniku a v roce 2015 byli svědky propuknutí hepatitidy E v několika ohniscích v důsledku příšerných životních podmínek, kdy lidé nemají přístup k pitné vodě, základní hygieně a sanitaci.

Kvůli extrémně silným povodním čelil v loňském roce tábor dalšímu náporu příchozích. Zvýšený počet lidí ještě zhoršil podmínky, které tam panují. Došlo k masivnímu šíření vodou přenášených chorob, včetně hepatitidy E. Od minulého července se zdravotníci Lékařů bez hranic setkali se 759 nakaženými pacienty, 17 z nich nemoci podlehlo.

Mohlo by vás zajímat

Vůbec první vakcinační kampaň proti hepatitidě E. Foto: Lékaři bez hranic/Peter Caton

Proti hepatitidě E existuje jediná vakcína s obchodním názvem Hecolin. Klinické testy prokázaly, že je vysoce účinná v prevenci nemoci a WHO již v roce 2015 doporučila její užití v případě vypuknutí epidemií. Dosud byla používána jen individuálně v hrstce zemí (např. v Číně) – a to především v centrech cestovní medicíny. Při očkovací kampani v Bentiu byla vakcína použita vůbec poprvé v situaci ohrožení veřejného zdraví. Informace popisující očkovací kampaň byly, mimo jiné, zveřejněny i v renomovaném odborném časopise Lancet.

„Jedná se o zásadní krok ve snaze dostat hepatitidu E pod kontrolu,“ uvádí Melanie Marti z WHO. „Přestože byla vakcína registrována před více než deseti lety a její použití proti šířící se nákaze jsme v uplynulých letech opakovaně doporučovali, je to vůbec poprvé, kdy byla vakcína použita k boji s potenciálně devastujícími důsledky nemoci. WHO proto vyzývá i ostatní země, kterým hrozí šíření hepatitidy E, aby vakcínu použily – a to i u těhotných žen“.

Výzvou je logistika

Jednou z výzev plošného očkování vakcínou proti hepatitidě E je logistika. Očkovací látka je dodávána v předvyplněných skleněných injekčních stříkačkách, které vyžadují větší nároky na skladování v chladu. S tím má zkušenost farmaceut Stanislav Havlíček.

V táboře Bentiu panují příšerné hygienické podmínky. Foto: Lékaři bez hranic/Peter Caton

„V horkém prostředí Jižního Súdánu a s nedostatečným pokrytím elektrickou energií je to ještě mnohem složitější. V prostředí uprchlického tábora pak vyžaduje doprava a skladování léčiv další speciální schopnosti, dovednosti a nasazení logistiků a farmaceutů. Ke snížení objemu materiálu, který musíme přepravovat a skladovat v chladu, by do budoucna přispěla výroba očkovací látky ve vícedávkových baleních. Jednak bychom nemuseli udržovat v chladu injekční stříkačky a jehly, jednak by nepochybně došlo také ke snížení ceny. O obojí se Lékaři bez hranic snaží,“ vysvětluje Havlíček.

Prevence šíření hepatitidy E zahrnuje i další kroky, zejména zajištění přístupu k pitné vodě a zlepšení sanitačních služeb v uprchlických táborech a místech s vysokou hustotou obyvatel. Zdravotnické organizace věří, že vakcinace proti hepatitidě E v budoucnu výrazně ulehčí boj s tímto onemocněním a začnou je provádět i další země s podobně náročnými kontexty, jako je jihosúdánské Bentiu.

-TZ Lékařů bez hranic-

Jan Pintlich