Foto: Evropská unie, 2022

Od zítřka mají uprchlíci začít postupně hlásit, jak si zaplatí zdravotní pojištění

Dnes uplynulo 150 dní od ruského vpádu na Ukrajinu. Od zítřka by proto měli dospělí uprchlíci z Ukrajiny začít postupně zdravotním pojišťovnám hlásit, jak uhradí své zdravotní pojištění. Podle červnové novely zákona „lex Ukrajina“ totiž za ně stát přestává platit odvody právě po uplynutí 150 dnů od získání dočasné ochrany a velká část uprchlíků přišla bezprostředně po napadení země. Lidé mohou využít webový formulář nebo změnu oznámit v pobočce své pojišťovny.

Uprchlíci z Ukrajiny získali s vízem k dočasné ochraně i zdravotní pojištění. Hradí ho za ně stát. Pravidla však změnila červnová novela zákona „lex Ukrajina“. Stanovuje, že po 150 dnech od udělení ochrany si dospělí budou hradit pojištění sami. Stát ho dál bude posílat jen za studenty do 26 let, lidi v důchodovém věku, rodiče na rodičovské či za nezaměstnané v evidenci úřadů práce, kteří si hledají místo. „Kdo žádnou z těchto podmínek nesplňuje, musí si zdravotní pojištění hradit sám,“ stojí v páteční společné tiskové zprávě ministerstva zdravotnictví a práce, Svazu zdravotních pojišťoven a Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) má změna dospělé příchozí motivovat k nástupu do práce. Před pár dny ministr řekl, že zaměstnání si už našlo 92.000 lidí s vízem k ochraně. Za ukrajinské zaměstnance posílá odvody zaměstnavatel z výdělku. Podle tiskové zprávy to platí i pro dohody o provedení práce při měsíčním příjmu nad 10.000 korun a u dohody o pracovní činnosti při příjmu nad 3500 korun.

Invaze začala 24. února. Od té doby Česko vydalo 398.200 víz k ochraně. Celkem 61 procent z nich dostali lidé mezi 18 a 65 lety. Při přepočtu je jich kolem 244.000. Čtyři procenta víz získaly osoby nad 65 let a 35 procent pak děti. Cizinecké policii se nahlásilo 369.200 uprchlíků.

„Odpovědnost za platbu zdravotního pojištění se po 150 dnech od udělení dočasné ochrany přesouvá ze státu na konkrétního pojištěnce. Je důležité, aby nikomu nevznikal zbytečný dluh, který mu může v budoucnu způsobit problémy,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Podle něj je možné se s případnými dotazy obracet na linku 1221 či na linky zdravotních pojišťoven.

Nejvíc uprchlíků se registrovalo u VZP. Ta o nové povinnosti podrobně informovala již počátkem týdne. Na webu www.pomocukrajine.vzp.cz zveřejnila formuláře, přes které je možné změnu úhrady pojištění ohlásit on-line. Informace, koho se změna pravidel týká a jaké doklady je nutné doložit pro případné pokračování pojištění od státu, jsou také v ukrajinštině. Zájemci je najdou též na stránkách www.nasiukrajinci.cz.

-čtk-