Výsledková sezóna ve farmaceutickém průmyslu pokračuje. Své tržby a zisky ke konci uplynulého týdne zveřejnili další farmaceutičtí giganti v čele s Pfizerem. Stejně jako on, pozitivní překvapení investorům připravily i další dvě společnosti, AstraZeneca a Bristol Myers Squibb. Vyplývá to ze čtvrtletních finančních zpráv jednotlivých společností.
Americká farmaceutická skupina Pfizer doslova šokovala svými výsledky za druhé letošní čtvrtletí. V období od dubna do konce června totiž Pfizer realizoval tržby v objemu 27,7 miliardy dolarů (necelých 669 miliard korun), což bylo meziročně o 47 procent více.
Čistý zisk Pfizeru vzrostl ještě mnohem více, a to o 78 procent, v porovnání se stejným obdobím loňského roku. K dosažení desetimiliardové mety mu chybělo jen 100 milionů dolarů. V přepočtu tedy Pfizer ve druhém čtvrtletí vydělal bezmála 239 miliard korun.
Pfizer chce být uhlíkově neutrální do roku 2040
„Ve všech myslitelných ohledech se nám během druhého čtvrtletí podařilo udělat obrovský pokrok. A to jak v naší strategii přinést vyšší hodnotu našim pacientům a akcionářům, tak ve smyslu prioritizace širších potřeb celého světa,“ uvedl ke kvartálním výsledkům Albert Bourla, výkonný ředitel společnosti Pfizer.
Bourla také zmínil, že skupina Pfizer si stanovila cíl dosažení uhlíkové neutrality do roku 2040. „Zároveň jsme zahájili iniciativu na pomoc zvýšení dostupnosti našich patentovaných léků a vakcín více než miliardě obyvatel, kteří žijí ve 45 nejchudších zemích světa. Chceme při tom uplatňovat neziskový princip,“ dodal šéf Pfizeru Bourla.
Americkému gigantu výrazně pomohly tržby z prodeje jak vakcín proti koronaviru, které dosáhly 8,8 miliardy dolarů, tak z prodeje léku proti covidu Paxlovid. Z něho Pfizer utržil 8,1 miliardy dolarů. Pfizer také zvýšil odhad celoročních tržeb i zisku. Příjmy mají nově dosáhnout 98 až 102 miliard dolarů, zisk na akcii se má pohybovat od 6,30 do 6,45 dolaru, což je asi o 57 procent více než v roce 2021.
Mohlo by vás zajímat
Covid pomohl i Astře
Také britská farmaceutická skupina AstraZeneca ohlásila impozantní výsledky za druhý letošní kvartál. Její tržby se meziročně zvýšily o 31 procent na 10,8 miliardy dolarů (asi 258 miliard korun). Za celé první pololetí pak tržby AstraZeneky vzrostly dokonce ještě masivněji, a to o 43 procent na více než 22 miliard dolarů (téměř 535 miliard korun). Zisk v přepočtu na akcii se však meziročně propadl o 45 procent.
„AstraZeneca má za sebou silné první pololetí. Podařilo se nám dosáhnout velkých pokroků v boji s covidem. Vakcína Vaxzevria zachránila odhadem více než šest milionů životů během svého prvního roku, kdy se dostala na trh. Evusheld ochránil stovky tisíc imunokompromitovaných lidí a umožnil jim návrat do normálního života,“ uvedl k výsledkům šéf AstraZeneky Pascal Soriot.
Právě vakcíny proti koronaviru a léky proti covidu táhly velkou část růstu tržeb společnosti. „Zkušenosti ze skutečného světa ukázaly, že 30 až 40 procent hospitalizovaných s covidem jsou takzvaně imunokompromitovaní pacienti. Je tedy jasné, že Evusheld je potřeba právě teď,“ řekla finanční ředitelka AstraZeneky Aradhana Sarinová agentuře Reuters.
Bristol předčil odhady
Americká farmaceutická společnost Bristol Myers Squibb předčila očekávání investorů zejména vývojem svého čtvrtletního zisku. Ten se meziročně zvýšil 26 procent na necelé dvě miliardy dolarů (asi 48 miliard korun). Celkové tržby společnosti vzrostly sice jen o dvě procenta, avšak dosáhly 11,9 miliardy dolarů (asi 287 miliard korun).
„Jsem velmi potěšen, že poptávka po našich produktech zůstává velmi silná, což se týká také našeho nového výrobkového portfolia. Vývoj našeho byznysu nabízí podstatné příležitosti k udržení solidního růstu,“ uvedl k výsledkům výkonný ředitel společnosti Giovanni Caforio.
Společnost Bristol Myers Squibb také potvrdila celoroční výhled tržeb z letošního dubna. Za rok 2022 by Bristol Myers Squibb měl utržit kolem 46 miliard dolarů.
Petr Musil