Obrana reaguje na válku s Ukrajinou novelou seznamu činností vojáků. Rozšiřuje se o právníky
ČR reaguje na válku na Ukrajině změnou v systému velení a řízení ozbrojených sil. To se promítá do novely seznamu služebních činností vojáků podle hodností. Seznam činností se rozšiřuje o právníky legislativce i právníky dohledu a vojáky inspekce kyberobrany v hodnosti podplukovníka. Ředitel úřadu Vojenského zpravodajství je zařazen mezi plukovníky. Nařízení vlády je předkládáno nad rámec plánu legislativních prací.
Bezpečnostní prostředí, v němž se Česká republika v současné době nachází, se výrazně změnilo po napadení Ukrajiny Ruskou federací. „Návrh nařízení vlády je předkládán mimo plán legislativních prací vlády na rok 2022 s ohledem na změny v organizační struktuře ozbrojených sil v návaznosti na agresi Ruska na Ukrajině,“ uvádí předkladatel ministerstvo obrany.
„Na zhoršující se bezpečnostní prostředí reagovaly ozbrojené síly organizačními změnami – výstavbou nových organizačních celků, reorganizací některých celků stávajících či změnami v systému velení a řízení, což se promítlo do nezbytných změn nebo nového zařazení jednotlivých služebních činností vojáků,“ uvádí důvodová zpráva.
Tyto změny jsou zohledněny v příloze navrhované novely nařízení vlády. Jde historicky o čtvrtou novelizaci seznamu činností pro jednotlivé vojenské hodnosti. Toto nařízení vlády je současně prováděcím předpisem zákona o vojácích z povolání.
Podplukovníci jako právníci válečného práva
Předmětná příloha pak obsahuje třicet stran výčtu různých činností a zaměstnání seřazených podle hodností od nejnižší k nejvyšší. První spíše upřesnění, než změna se týká hodnosti majora, kde se činnosti odborně specializované právní podpory přejmenovávají na „odborně specializované právní podpory managementu sekce Ministerstva obrany (starší právník-specialista oddělení podpory)“.
K dalším změnám dojde u hodnosti podplukovníka, jehož činnost se předně rozšiřuje o velení a řízení oddělení vzdělávání Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy Ministerstva obrany.
Mohlo by vás zajímat
Také další nová definice se týká opět právníků v hodnosti podplukovník. Podplukovníci budou nově určeni k provádění „vysoce odborné specializované právní podpory v rámci organizačního prvku oddělení inspekce vojsk nebo organizačního prvku odbor dohledu nad vojenským letectvem začleněných v Ministerstvu obrany nebo Inspektorátu náčelníka Generálního štábu a Ředitelství speciálních sil Ministerstva obrany nebo Velitelství pro operace, je-li tato podpora také zaměřena na oblast mezinárodního válečného nebo humanitárního práva (vedoucí starší právník-specialista)“.
Podplukovníci legislativci ministerstva obrany
Podplukovníci jsou nově určeni rovněž k výkonu činností podle § 16l zákona č. 289/2005 Sb., o Vojenském zpravodajství (inspektor pro kybernetickou obranu).
A do třetice i v další změně jde o právní profese. Jde o legislativce ministerstva obrany a jejich prací je navrhování legislativy a poskytování stanovisek v připomínkovém řízení za ministerstvo.
Podplukovníci budou rovněž určeni k samostatnému provádění „tvorby návrhů koncepčně nových právních předpisů s celostátní působností nebo právních úprav věcí dosud zákony neupravených nebo odpovědnost za jejich komplexní posuzování v připomínkovém řízení anebo zpracovávání zásadních komplexních stanovisek k těmto předpisům“.
Rovněž jim je nařízením svěřen „samostatný výkon komplexních právních činností v oboru státní správy ústředního správního úřadu, vypracování zásadních právních výkladů a stanovisek a stanovování obecných postupů aplikace právních předpisů, včetně řešení věcně a právně složitých případů; provádění právní podpory při sjednávání mezinárodních smluv a na ně navazujících dohod (vedoucí starší právník-specialista u civilní části Ministerstva obrany)“.
Ředitel Vojenského zpravodajství je plukovník
A konečně, podle novely seznamu má být plukovníkům svěřeno velení útvaru „plukovního typu“ a „úřadu Vojenského zpravodajství“ ve funkci ředitele.
Nařízení vlády a úplný seznam činností podle vojenských hodností je zde.
„Návrh zohledňuje především potřeby Armády České republiky (vznik nových činností a vznik nových organizačních struktur) a Vojenského zpravodajství (změna v činnostech) a v jednotlivostech se dotýká i Vojenské policie a Hradní stráže,“ konstatuje k tomu důvodová zpráva.
Irena Válová