Plán proti závislostem počítá se zdaněním návykových látek podle škodlivosti

Se zdaněním návykových látek podle jejich škodlivosti, zavedením regulovaného trhu s konopím či větší sumou na prevenci a léčbu počítá návrh plánu proti závislostem na příští tři roky. Dokument se záměry do konce roku 2025 by měla dostat vláda. Plány na příští tři roky se v pondělí chystá představit národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. ČTK už dříve řekl, že do konce roku chce připravit zákon, který by umožnil v Česku za přísných podmínek legálně koupit marihuanu. Díky kontrolovanému trhu by stát mohl na daních ročně získat miliardy korun.

Navrhovaný plán na příští tři roky, který má ČTK k dispozici, navazuje na strategii boje se závislostmi do roku 2027. Tu v roce 2019 přijala tehdejší Babišova vláda. Dokument před několika lety začal chystat ještě Vobořil jako dřívější protidrogový koordinátor, z postu pak ale sám odešel. Jeho nástupkyně Jarmila Vedralová materiál nakonec předložila bez původně zamýšlených konkrétních opatření. Po nástupu Fialovy vlády se Vobořil do funkce koordinátora vrátil. ČTK řekl, že strategii přepracovávat nebude a místo toho se soustředí na doprovodný plán s jednotlivými kroky.

“Akční plán bude mít pět jasných priorit. Jednou z nich je kontrolovaný trh. Další jsou daně, tedy zlepšení výběru a nastavení daňové politiky. To je v našich akčních plánech novum,” řekl ČTK Vobořil. Mezi zbývající tři priority patří podle něj prevence a léčba, prosazování postupu v EU a příprava na případné dopady uprchlické vlny.

Současná vláda v programovém prohlášení uvádí, že proti závislostem chce postupovat podle vědeckých zjištění. Slibuje zajistit dostatek peněz na prevenci a služby. Regulace návykových látek má odpovídat míře jejich škodlivosti, kterou mají zohlednit i spotřební daně. Regulování trhu podle rizikovosti zmínil minulý týden na tiskové konferenci i Vobořil. “Mám silnou politickou podporu, moje nominace je politická,” podotkl koordinátor.

Podle pracovní verze plánu v Česku denně kouří 1,5 až 2,1 milionu lidí. Alkohol si každý den dá až 980.000 dospělých. Vysoce rizikově konopí užívá až 250.000 osob. Těch, kteří si drogy píchají, je několik desítek tisíc. Závislost na hraní může mít až 120.000 lidí. Na digitálních technologiích pak může být závislých až 160.000 žen a mužů.

Mohlo by vás zajímat

Na spotřebních daních z tabákových výrobků stát ročně vybere asi 60 miliard Kč, u alkoholu je to asi 13 miliard Kč. Na dani z hazardu přiteče do státního rozpočtu 5,1 miliardy Kč a do obecních rozpočtů asi 4,9 miliardy Kč, uvádí navrhovaný plán. Podle něj kvůli zdravotním i jiným dopadům závislostí a předčasným úmrtím pak společnost ztrácí zhruba 150 až 180 miliard korun ročně.

-čtk-

ČTK