Kraj jen supluje systém, který nefunguje a je už dnes vlastně rozvrácený, ale zásadní opravu má v rukou stát, konstatuje Ondřej Lunter, který kandiduje na předsedu Banskobystrického samosprávného kraje (BBSK) v komunálních volbách, které se na Slovensku uskuteční v posledním říjnovém víkendu. Občané si budou volit nejen starosty obcí a primátory měst a místní poslance, ale i předsedy vyšších územních celků. Zdravotnický deník se Ondřeje Luntera, který dosud zastával funkci místopředsedy BBSK, zeptal, jaké jsou jeho plány v oblasti zdravotnictví.
Na Slovensku mená zhruba 300 tisíc lidí svého smluvního lékaře. Jak plánujete zlepšit dostupnost lékařů pro pacienty?
Zakládáme ambulance a pomáháme lékařům, kteří mají zájem přijít na místa, kde lékaři a specializace chybí. Je opravdu frustrující zkušeností, když se lékař i najde a chce, ale státní zdravotní pojišťovna činí problémy se zasmluvněním. Proto jsme na sebe vzali tíhu organizačního zabezpečení a v případě, že se na chybějící pozici najde lékař, zakládáme krajské ambulance všeobecného nebo specializovaného lékaře. A vše zařídíme.
Všechno ale stojí peníze. Má kraj na to?
Bohužel jsou podmínky ze strany státní pojišťovny nastaveny tak, že i když máme například novou pneumologickou ambulanci plnou pacientů, tak bez dotace by nepřežila. My jako kraj jen suplujeme systém, který nefunguje a je už dnes vlastně rozvrácený, ale zásadní opravu má v rukou stát.
Mohlo by vás zajímat
Všeobecní lékaři pro dospělé i pediatři jsou již přestárlí. Jak může župa přilákat lékaře mladé?
Kromě zakládání vlastních ambulancí jsme minulý rok vyvinuli mnoho sil, abychom dostali i do veřejné debaty problém chybějících ambulancí a lékařů ve vysokém věku v nich. Dostali jsme veřejné přísliby, i od ministra zdravotnictví, že vedle reformy nemocnic bude prioritou revitalizace ambulantního sektoru. Přešel rok a nevím o žádném revitalizačním plánu, který by byl adekvátní situaci. Proto jsme na krajském úřadě a v zastupitelstvu BBSK spojili síly, schválili jsme zdroje, připravili a už i rozjeli projekt komplexní náborové nabídky pro lékaře do ambulancí v našem kraji do pozic, kde nejvíce chybí. Upozorňuji i vaše čtenáře a čtenářky, všeobecné lékaře, ale i specialisty, aby se u nás o nabídku zajímali. Považuji ji za komplexní, atraktivní, i platově, uvidíme jak zafunguje. Pokud nám někdo poradí, čím dalším ještě můžeme v podstatě suplovat roli státu a pojišťoven, budeme vděční za podněty.
Souhlasíte s optimalizací sítě nemocnic? Nebo byste ve Vašem kraji zvolili jiný princip?
Do diskuse o takzvané optimalizaci sítě nemocnic jsme se razantně zapojili, protože jsme přesvědčeni, že stát zvolil špatný, nesprávný postup. Náš problém, a nemyslím náš kraj, ale naši republiku, je vadnoucí ambulantní síť všeobecných lékařů a specialistů. Chybí všeobecní lékaři i klíčoví specialisté a realita je taková, že dostupnost základní zdravotní péče neustále upadá. Nedostupnost nebo slabá efektivita ambulantní sítě zvyšuje nároky na nemocnice, kde pak končí lidé, kteří by ani nemuseli. Vědí to odborníci, dá to zdravý rozum. Žádali jsme záruky, že revitalizace ambulantní sítě bude předcházet reformě nemocnic, nebo že alespoň půjdou souběžně. Protože pokud chceme redukovat nemocniční síť, musíme v prvním kroku odtížit enormní nápor, který je na ni v důsledku rozpadající se ambulantní sítě vyvíjen.
Jak dopadly vaše žádosti?
Dostalo se nám sice jakože i pochopení, i porozumění, vlastně i souhlasu, že naše argumenty jsou oprávněné, ministr dokonce po jednání v našem kraji veřejně přislíbil práci na požadavcích z Memoranda za lepší zdravotnictví. Jenže nevidím žádné tomu odpovídající nasazení.
Peníze z plánu obnovy mají jít prioritně do Bratislavy na Rázsochy a do Martina. Kam by podle vás ještě měli jít ve vašem kraji? Je třeba podpořit i soukromý sektor?
Jsem přesvědčen, že peníze by měly jít do revitalizace všech lůžek bez ohledu na povahu nemocnice nebo zřizovatele. Je to dost peněz na to, abychom dokázali revitalizovat nemocniční lůžka v našich nemocnicích a byl by to dobrý koncept. Pacienti mají nárok na důstojné podmínky hospitalizace a osmdesát procent toho, co potřebují, je stejných bez ohledu na povahu nemocničního oddělení. Pokud jde o náš kraj, ucházíme se spolu s nájemcem Svět zdraví, a.s., v Rimavské Sobotě o finance z plánu obnovy na výstavbu nové nemocnice v hodnotě 75 milionů eur, v nemocnici Zvolen s nájemcem Agel o finance z plánu obnovy na výstavbu nového pavilonu v hodnotě 17 milionů eur.
V mnoha evropských zemích se v oblasti prevence silně angažují i samosprávy. Plánujete něco i v této oblasti?
V oblasti prevence se momentálně soustředíme na ambulantní sektor. Pokud se i díky naší iniciativě dokáže postupně obnovit a posílit ambulantní síť, bude to mít zásadní dopad na preventivní péči, snížení počtu hospitalizací a v konečném důsledku i na snížení odvratitelných úmrtí. Protože díky dostupné péči prvního kontaktu dokážeme nemoci včas diagnostikovat a následně je úspěšně léčit a také jim předcházet. Zároveň samosprávy, včetně našeho kraje, v období pandemie ukázaly, že dokážeme být flexibilní, vynalézaví i akční. Například v našem kraji jsme představili koncept velkokapacitního očkovacího střediska v dobách, kdy stát neměl představu, jak hodlá rychle přeočkovat statisíce lidí. Nebo plošné testování: stát ho vymyslel a vyžadoval, ale celou věc pak hodil na obce a města. Chci tím říci, že v uplynulém období jsme byli v samosprávě zaměstnáni pandemií, která nás zatížila, ale během které jsme prokázali organizačně-informační schopnosti. Zároveň si myslím, že v oblasti nových preventivních programů by měl prvotní impuls vyjít od vlády, respektive státní pojišťovny, a my budeme rádi součinní. Celkově bych považoval za nanejvýš potřebné, aby se stát vzchopil a zavedl pravidla v systému zdravotnictví, protože to, co máme na Slovensku, je chaos.
Jozef Brezovský
Foto: web lunter2022.sk