Chřipka každoročně postihuje sta tisíce lidí a má průměrně každý rok na svědomí 1 500 životů. Nejúčinnější ochranou je vakcína, Česko se ale dlouhodobě potýká s velmi nízkou proočkovaností. Virus chřipky se u nás vyskytuje v zimních měsících, a proto je vhodné očkovat na podzim, před začátkem chřipkové sezóny. V této Poradně se dočtete, kdo má nárok na úhradu tohoto očkování z veřejného zdravotního pojištění a kde najít potřebné informace.
Očkování proti chřipce je nepovinné, ale prioritně by jej měli podstoupit všichni pojištěnci nad 65 let, kteří mají plně hrazenou jak aplikaci, tak i vakcínu.
Podle zákona č. 48/1997 Sb., (dle § 30 odst. 2, písm. b), bod 4) je dále hrazena vakcína do výše nejméně ekonomicky náročné varianty těmto skupinám pojištěnců:
- zdravotnickým pracovníkům a jiným odborným pracovníkům ve zdravotnictví,
- pojištěncům, kteří trpí závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév, nebo dýchacích cest, nebo ledvin, nebo diabetem,
- umístěným ve zdravotnických zařízeních poskytovatele dlouhodobé lůžkové péče nebo v domovech pro seniory, anebo v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem,
a podle zákona č. 48/1997 Sb., (dle § 30 odst. 2, písm. b), bod 6) také rizikovým pojištěncům
- s porušenou nebo zaniklou funkcí sleziny nebo pojištěnců s indikovanou nebo provedenou splenektomií,
- s provedenou autologní nebo allogenní transplantací kmenových hemopoetických buněk,
- se závažnými primárními nebo sekundárními imunodeficity, které vyžadují dispenzarizaci na specializovaném pracovišti,
- po prodělané invazivní meningokokové nebo invazivní pneumokokové infekci.
Aplikace očkovací látky je všem výše uvedeným skupinám pojištěnců hrazena plně.
V sezóně 2022–2023 jsou k dispozici čtyřvalentní vakcíny, přičemž plně hrazené (částkou do 327,71 Kč) jsou vakcíny: INFLUVAC TETRA a VAXIGRIP TETRA. Dále je k dispozici vakcína EFLUELDA, kde je ale ze strany pojištěnce nutný doplatek.
Od roku 2021 je k dispozici také vakcína FLUENZ TETRA, určená pro děti od 2 do 18 let, na kterou je rovněž ze strany pojištěnce doplatek.
Mohlo by vás zajímat
Pokud pacienti nepatří do výše uvedených skupin, a tedy nemají plně či částečně hrazené očkování proti chřipce, mohou získat jako pojištěnci VZP příspěvek z fondu prevence ve výši 200 Kč. V daném kalendářním roce je třeba o příspěvek zažádat do 15. 12., a to online, poštou anebo osobně na pobočce. https://www.vzp.cz/pojistenci/vyhody-a-prispevky/
Obecné informace
Všeobecní praktičtí lékaři a praktičtí lékaři pro děti a dorost by měli svým pacientům hrazené očkování nabídnout a být dle poptávky svých pacientů vakcínou zásobeni. Ve výše uvedených případech jsou očkovací látka i její aplikace hrazeny pojišťovnou přímo lékaři, který očkování provádí (nikoliv např. lékárně či pacientům). Pokud je vakcína poskytovateli hrazena do výše ekonomicky nejméně náročné varianty a klient si vybere vakcínu jinou než ekonomicky nejméně náročnou, musí si uhradit rozdíl v ceně. Tento doplatek hradí lékaři (poskytovateli), který očkování provede.
Poskytovatel při vykazování očkování postupuje v souladu s Metodickým postupem k vykazování očkování, který je aktualizován v návaznosti na změny v legislativě a je zpracováván ve spolupráci se zástupci všech zdravotních pojišťoven, profesních sdružení poskytovatelů a odborných společností. Tento postup najdou poskytovatelé na stránkách VZP: https://www.vzp.cz/poskytovatele/informace-pro-praxi/ockovani.
VZP se zapojila do kampaně na podporu očkování proti chřipce, která míří na širokou veřejnost. Kampaň běží až do konce listopadu na internetu, v rádiu, a také v ordinacích praktických lékařů a diabetologů, kde jsou k dispozici letáčky pro pacienty a plakáty v čekárnách. V rámci kampaně byla vytvořena speciální webová stránka www.ockovani-chripka.cz.
Bc. Radoslava Jandová
referentka Odboru úhrad zdravotní péče VZP