Odměny znalců se mají zvýšit na tisíc korun za hodinu, ministerstvo financí je proti
Razantní zvýšení odměn za práci soudních znalců navrhlo novelou vyhlášky o znalečném ministerstvo spravedlnosti. Nově by soudní mohli účtovat až tisíc korun za hodinu základní sazby. Ministerstvo financí s tím kvůli inflaci, pandemii a válce na Ukrajině nesouhlasí. Odměny už rostly loni, argumentují finance. Vnitro má zase obavy, že nenajde 387 milionů korun pro znalce v trestním řízení. Částka je ještě větší a domluvte se s ministerstvem financí, vzkazuje resort spravedlnosti.
Vyhlášku o znalečném novelizuje ministerstvo spravedlnosti v jediném bodě, a to v § 2 vyhlášky, který má být nově formulován takto: (1) Znalci náleží za každou hodinu práce účelně vynaložené na výkon znalecké činnosti odměna ve výši 300 800 až 450 1 000 Kč
„V § 2 odst. 1 se navrhovanou právní úpravou zvyšuje základní sazba časové odměny znalce za hodinu práce účelně vynaložené na výkon znalecké činnosti na rozmezí 800 až 1 000 Kč (dosud 300 až 450 Kč). Tím by mělo dojít oproti stávajícímu stavu ke zvýšení spodní hranice hodinové sazby cca o 167 % a horní hranice hodinové sazby o 122 %. Při určování konkrétní výše časové odměny v rámci rozpětí sazby bude i nadále relevantní kritérium odborné náročnosti vyžadované k vykonání znalecké činnosti posuzované podle § 4 odst. 1 a 2 vyhlášky o znalečném,“ uvádí k tomu důvodová zpráva.
Vnitro: Souhlasíme, jen když budou peníze garantovány
Kvůli zvýšení základní částky znalečného vyjádřilo v připomínkovém řízení ministerstvo vnitra obavy ze zvýšených nákladů na trestní řízení: „Návrh přináší zvýšení základní sazby mimosmluvní časové (hodinové) odměny znalce, což s sebou nese i zvýšení výdajů orgánů činných v trestním řízení,“ uvádí ministerstvo vnitra.
Úplný návrh včetně připomínkového řízení je zde:
Ministerstvo poté argumentuje čísly v důvodové zprávě: „Sám předkladatel přitom v odůvodnění návrhu uvádí, že v resortu Ministerstva vnitra by nárůst výdajů na zajištění znalecké činnosti mohl činit cca 387 000 000 Kč, přičemž tento odhad může být do jisté míry poddimenzován, neboť výdaje za rok 2021 i za rok předchozí mohou být zkresleny nižší poptávkou po službách znalců v důsledku dopadů rozšíření onemocnění COVID-19 (nižší kriminalita, snížený nápad civilních soudů apod.),“ upozorňuje ministerstvo vnitra s tím, že ministerstvo spravedlnosti neříká, kde peníze vezme.
Mohlo by vás zajímat
„Předkladatel však neuvádí, jak budou výdaje na tyto očekávané zvýšené náklady pokryty. Požadujeme odůvodnění návrhu v tomto smyslu doplnit, neboť s navrhovaným zvýšením odměn lze souhlasit pouze v případě, že bude garantováno navýšení rozpočtů Ministerstva vnitra, resp. Policie České republiky o předpokládané výdaje, které uvedená změna přinese,“ argumentuje ministerstvo vnitra.
Spravedlnost: Obraťte se na ministerstvo financí
Na to ministerstvo spravedlnosti uvádí, že částku ekonomický odbor ministerstva v průběhu připomínkového řízení přepočítal. Nová částka je ještě vyšší: „Nově by odhadovaná výše výdajů na znalečné v resortu Ministerstva vnitra měla činit 736,8 mil. ročně (oproti původně předpokládaným 694 mil. Kč – tj. o 42,8 mil. Kč více). Tomu odpovídá i změna odhadovaného nárůstu výdajů oproti roku 2021 z 387 mil. Kč na 429,8 mil. Kč,“ odpovídá ministerstvo spravedlnosti s tím, že vnitru peníze nemůže garantovat.
„Tyto nadpožadavky resort Ministerstva vnitra patrně bude nucen řešit s Ministerstvem financí separátně,“ vzkazuje v připomínkovém řízení vnitru ministerstvo spravedlnosti.
Finance: Žádáme přehodnocení záměru, peníze nejsou
Co na to ministerstvo financí? „Ministerstvo financí konstatuje, že již k 1. lednu 2021 došlo k poměrně významnému navýšení znalečného (z rozmezí 100 Kč až 350 Kč na 300 Kč až 450 Kč). Navýšení v podstatě o 100 % po dvou letech Ministerstvo financí nepovažuje za adekvátní, a to i s ohledem na deklarovanou snahu vlády konsolidovat veřejné finance a aktuální situaci, kdy rozpočet čelí dopadům válečného konfliktu na Ukrajině, vysoké inflaci a končící globální pandemické krizi,“ uvedlo v rámci připomínkového řízení ministerstvo financí jako „zásadní připomínku“.
„Máme za to, že rozsah zvýšení znalečného je třeba ještě přehodnotit s ohledem na možnosti státního rozpočtu,“ uvádí v připomínkovém řízení ministerstvo financí jako zásadní připomínku.
Připomínce ministerstvo spravedlnosti odmítlo vyhovět, neboť odměny znalců podle ministerstva představují naléhavý problém: „Nedostatek znalců negativním způsobem ovlivňuje délku řízení před orgány veřejné moci a má nepřímý dopad na schopnost státu garantovat a naplňovat ústavně zaručené právo účastníků řízení na spravedlivý proces, uvádí k připomínce financí spravedlnost.
Kromě pitvy mrtvoly má trestní řízení nízké limity
Nejen novelu ustanovení § 2, ale úplnou revizi vyhlášky žádá veřejný ochránce práv s odkazem na judikaturu soudů. Nejvyšší soud ani Nejvyšší správní soud však žádné připomínky k návrhu novely z dílny ministerstva spravedlnosti nepředložily.
Podle důvodové zprávy lze očekávat zvýšené dopady v sociální oblasti (na občany), například v některých typech občansko-právních řízení respektive správním řízení, kde nejsou náklady na znalecký posudek omezené procesními předpisy. Za účastníky řízení bez prostředků pak tyto náklady hradí stát na žádost občana.
Ve správním řízení by však podle důvodové zprávy měly být dopady minimální. „Podle § 6 citované vyhlášky činí paušální částka nákladů správního řízení, které účastník vyvolal porušením své právní povinnosti, 1 000 Kč. V případech, kdy je přibrán znalec z jiného oboru než oboru dopravy nebo zdravotnictví odvětví psychiatrie nebo toxikologie, se paušální částka zvyšuje o 2 500 Kč. Pokud byl přibrán znalec z oboru dopravy nebo zdravotnictví odvětví psychiatrie nebo toxikologie, zvyšuje se paušální částka 1 000 Kč o 5 000 Kč. Pokud bylo přibráno více znalců, částky za znalce se sčítají. Paušální částka nákladů řízení i po zvýšení může činit nejvýše 10 000 Kč,“ cituje stávající stav ministerstvo spravedlnosti.
„Obdobná situace je v trestním řízení. Obžalovaný je v případě svého odsouzení povinen podle § 152 odst. 1 písm. f) zákona č. 141/1961 Sb., trestního řádu, ve znění pozdějších právních předpisů, nahradit státu na tzv. ostatních nákladech trestního řízení i náklady znaleckého posudku (§ 3 a § 3a odst. 2 vyhlášky č. 312/1995 Sb., kterou se stanoví paušální částka nákladů trestního řízení, ve znění pozdějších právních předpisů). Náklady znaleckého posudku jsou však v trestním řízení limitovány paušální částkou 3800 Kč a v řízení, ve kterém byli přibráni k podání znaleckého posudku nejméně dva znalci (u vyjasnění skutečnosti zvlášť důležité nebo u prohlídky a pitvy mrtvoly podle § 105 odst. 4, věty první trestního řádu) paušální částkou 7 000 Kč. Ostatní zvýšené náklady na přibrání znaleckého posudku v trestním řízení zpravidla nese stát,“ uvádí k návrhu ministerstva spravedlnosti důvodová zpráva.
Irena Válová