Na návštěvu farmaceutické firmy Zentiva zavítal předseda senátního Výboru pro zdravotnictví Roman Kraus (ODS). Při setkání se členy vedení firmy se seznámil s jejich rozvojovými plány, potenciálem ve výzkumu a vzdělávání a předpoklady pro posilování české ekonomiky v oblastech s vysokou přidanou hodnotou.

Zástupci Zentivy s Romanem Krausem probírali aktuální situaci na poli výroby léčiv, která je v posledních letech koncentrovaná převážně v Číně. „My si myslíme, že řešením jsou inovace. Přesunovat výrobu založenou na starých postupech z Číny do Evropy je nesmysl, ale pokud se tytéž věci budou dělat s pomocí inovativních technologií, Evropa se může vrátit do hry,“ uvedla Soňa Porubská, ředitelka Zentivy pro vnější vztahy.

Propojení akademické sféry a průmyslu

Kvůli rozvoji výzkumu a inovací založila Zentiva v Praze před šesti lety výzkumné centrum The Parc, které provozuje společně se dvěma pražskými univerzitami (VŠCHT a UK) a Akademií věd. V něm v rámci doktorandského studia zaměřeného na strategické kompetenční mezery vznikají nové technologie. „A to tak, aby se zajistil transfer z akademického výzkumu do průmyslu. Náš program navíc kombinuje i to, že doktorandi mají školitele z akademického prostředí i z průmyslu, takže pracují na reálných projektech a jsou exponovaní jak špičkové vědě, tak industriální realitě,“ řekl ředitel výzkumu a vývoje Zentiva Group Pavel Šebek.

Předseda senátního Výboru pro zdravotnictví Roman Kraus hovoří, naslouchá generální ředitel Zentivy Boris Sananes.

Ve výzkumném centru je aktuálně zapojeno 40 doktorandů a 30 profesorů a v posledních pěti letech v něm vzniklo přes 80 odborných článků a přes 30 reálně využívaných patentů. „Máme už i řadu absolventů, z nichž někteří zůstali u nás v Zentivě a jiní pracují v dalších českých firmách, což nás také těší, protože centrum nezaměřujeme jen na to, abychom si vyráběli nové zaměstnance pro naši firmu, ale abychom spoluvytvářeli prostředí, které nabízí kompetence a lidi, kteří umí dělat farmacii a inovovat v ní,“ uvedl Šebek. A dodal: „Někteří studenti odejdou do zahraničí, což nás na jednu stranu mrzí, na druhou stranu to ale vnímáme i jako ocenění kvality našeho programu.“

Ředitel výzkumu a vývoje Zentiva Group Pavel Šebek, ředitelka Zentivy pro vnější vztahy Soňa Porubská a Communication Specialist Zentivy Veronika Ocasio.

Vzdělávací aktivitu Zentivy ocenil i předseda senátního Výboru pro zdravotnictví. „Překvapil mě velký potenciál tohoto programu, který smysluplně spojuje akademickou sféru a průmysl, o úspěchu Zentivy na tomto poli jsem dosud nevěděl. Čtyřicítka úzce zaměřených doktorandů, z nichž se mnozí uplatnili v těch největších farmafirmách, to je důkaz toho, že jde o kvalitní výuku,“ řekl Kraus.

Inovacemi k poloviční uhlíkové stopě

Zástupci Zentivy seznámili Krause i s tím, jaké firma podniká kroky k tomu, aby snížila uhlíkovou stopu. „Souvisí to právě s našimi inovacemi. Zmenšíte množství použitých excipientů (pomocných látek – pozn. red.), takže je nemusíte vyrábět a dovážet z Asie. Zmenšíte tabletu, díky tomu zmenšíte velikost balení, takže je nerozváží tak velké kamiony a zaberou míň místa v lékárnách. A když to všechno sečtete, uhlíková stopa klesne na polovinu,“ vysvětlil Šebek.

Generální ředitel Zentivy Boris Sananes, ředitelka Zentivy pro vnější vztahy Soňa Porubská, předseda senátního Výboru pro zdravotnictví Roman Kraus a ředitel výzkumu a vývoje Zentiva Group Pavel Šebek.

Generální ředitel Zentivy v České republice Boris Sananes představil svou firmu také jako významného přispěvatele do veřejných rozpočtů a zaměstnavatele. „Co se týče našeho přímého impaktu na veřejné rozpočty v loňském roce, jde o 672 milionů korun, což jsou obecně daňové výdaje. A nepřímo v návazných sektorech ekonomiky dalších 313 milionů. Takže jsme loni do veřejných rozpočtů přispěli téměř miliardou korun. V roce 2021 jsme měli 1526 zaměstnanců a podle našich propočtů generujeme dalších 1800 nepřímých zaměstnanců. A dobrá zpráva je, že tato čísla každým rokem stoupají,“ uvedl Sananes.

Mluvil i o tom, že má podle něj farmaceutický průmysl potenciál stát se jedním ze strategických průmyslových pilířů ekonomického rozvoje České republiky. „Farmaceutický průmysl má mnohem vyšší přidanou hodnotu než například průmysl automobilový a další,“ uvedl Sananes. A dlouhodobá data mu dávají za pravdu – podíl přidané hodnoty na celkové hodnotě výroby je ve farmaceutickém průmyslu ve srovnání s výrobním průmyslem obecně dvaapůlkrát vyšší.

Výzkum a vývoj Zentivy představuje předsedovi senátního Výboru pro zdravotnictví Romanu Krausovi (vlevo) generální ředitel Zentivy Boris Sananes. Vpravo Corporate Affairs Manager Zentivy Tomáš Pala.

Léčivé přípravky Zentivy používá v Evropě více než 100 milionu lidí, ročně firma vyrobí více než 600 milionu balení léčiv. Působí na trhu ve všech evropských zemích, jedničkou na trhu je v České republice na Slovensku a v Rumunsku. V českém závodě firma vyrobí přes 70 procent léčiv pro český trh.

-jkn-

Foto: Radek Čepelák

Mohlo by vás zajímat