Zájem o přeočkování proti covidu-19 je mírně nižší než před rokem

Foto: https://cz.depositphotos.com/

Zájem o přeočkování proti covidu-19 je mírně nižší než před rokem, kdy se začínaly podávat první posilující dávky. Za poslední měsíc se letos nechalo očkovat téměř 300.000 osob, loni to bylo ve stejném období zhruba 347.000. Vyplývá to z dat o očkování. Před měsícem ministerstvo zdravotnictví (MZd) zahájilo informační kampaň, která má zájem o očkování podpořit. Mluvčí MZd Ondřej Jakob ČTK řekl, že proti září přibylo v říjnu očkovaných asi o 85.000 víc. Alespoň jednou se v ČR nechalo proti covidu-19 očkovat přes 65 procent populace. Přeočkována je asi třetina lidí, dvakrát necelých šest procent.

“Všichni bychom si přáli, aby se lidé očkovali ještě víc,” uvedl Jakob. Ministerstvo je podle něj s dopadem kampaně zatím spokojeno. “Některé dny je očkováno až 20.000 lidí denně, v průměru až 13.000 a tendence je stále stoupající,” řekl.

Zatímco v prvních dvou týdnech po zahájení kampaně byl zájem vyšší, v dalším týdnu klesl, což mohlo být zřejmě i vlivem podzimních prázdnin. V prvním listopadovém týdnu byl zájem téměř o třetinu nižší než v týdnu před prázdninami. “Kdyby kampaň nebyla, ta čísla budou nižší. Jsem o tom stoprocentně přesvědčen,” dodal mluvčí.

Epidemiologická situace je v současnosti výrazně jiná než před rokem. Loni na začátku listopadu mělo Česko v některých dnech i 9500 pozitivně testovaných za jeden den a začínala dosud největší vlna epidemie, následovaná ještě větší vlnou vrcholící na přelomu ledna a února, kdy za jediný den přibylo pozitivních i přes 57.000. Virus ale nezpůsoboval, díky očkování a promoření obyvatel, tak vážná onemocnění a v nemocnicích bylo méně nakažených než v březnu, kdy jejich počet činil najednou přes 9500. Na začátku prosince potřebovalo pobyt v nemocnici kolem 6500 lidí s covidem-19.

Vláda v demisi loni v listopadu projednávala zavedení povinného očkování a platila některá protiepidemická opatření, kdy bez potvrzení o prodělání covidu-19, očkování nebo negativním testu nesměli lidé na hromadné akce, do restaurací, kadeřnictví a dalších služeb péče o tělo nebo ubytovacích služeb. Potvrzení museli kontrolovat jejich provozovatelé. V kampani na podporu očkování ministerstvo zdravotnictví vedené Adamem Vojtěchem (ANO) použilo drastické fotografie covidových pacientů z nemocnic.

Mohlo by vás zajímat

V současné době je převažující variantou koronaviru omikron, který způsobuje jiné příznaky, chybí například dříve typická ztráta čichu a chuti, a onemocnění u většiny lidí nemá tak závažný průběh. Virus je ale výrazně nakažlivější. Od konce června proto Česko prožilo dvě mírné covidové vlny, kdy maximum pozitivních testů za den byl kolem 4700 a v nemocnicích byly maximálně necelé 2000 covidových pacientů.

Testování ukazuje podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška v současné době jen část nakažených, většinou ty, kteří s příznaky dorazí k praktickému lékaři a koronavirem se nakazili poprvé. O velmi časté nákaze v populaci podle něj svědčí to, že je pozitivní zhruba každý třetí test zaevidovaný zdravotníky.

Odborníci doporučují zopakovat očkování před očekávanou zimní vlnou nákazy zejména seniorům nebo lidem s chronickými onemocněními, jako jsou cukrovka, srdeční nemoci nebo obezita. Výzvu k očkování druhou posilující dávkou vyslyšela podle dat ministerstva asi čtvrtina lidí nad 80 let, zhruba pětina sedmdesátníků a 15 procent lidí ve věku 65 až 69 let. U mladších šedesátníků je proočkovanost druhou dávkou pod deset procent, u ostatních věkových skupin pod pět procent.

-čtk-

Michaela Koubová