Válek: Zásadní výzvou reformy psychiatrie je péče o dětské pacienty

Zásadní výzvou, která čeká reformu psychiatrické péče, je v současné době péče o dětské pacienty. Aktivity reformy je ale nutné koordinovat s kraji a obcemi. V tiskové zprávě k zasedání Národní rady pro duševní zdraví (NRDZ) to uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Rada původně podléhala přímo Úřadu vlády, od změny vlády se ale nesešla. Ministerstvo zdravotnictví v polovině listopadu rozhodlo o jejím přesunu pod svůj úřad, poprvé se od té doby sešla minulý týden.

Hlavním cílem reformy duševního zdraví, do níž šly z evropských a norských fondů miliardy korun, je nastavení nového systému péče, který by umožnil snížit počet lůžek v psychiatrických nemocnicích a o propuštěné pacienty pečovat ambulantně nebo přímo u nich doma. Péče o pacienta v komunitě je podle odborníků vhodnější a asi o 300 tisíc korun ročně levnější než hospitalizace.

„Reforma péče o duševní zdraví se značně posunula. Teď nás čeká zásadní výzva, kterou je péče o dětské pacienty. Aktivity reformy je nutné velmi intenzivně koordinovat se zástupci krajských a obecních samospráv,“ uvedl Válek. Média dlouhodobě upozorňují na nedostatek dětských psychiatrů, například server iRozhlas nedávno informoval o nevyhovujících podmínkách v jedné z dětských psychiatrických nemocnic. Ministerstvo ale zatím s žádným návrhem řešení nepřišlo.

Ministr postup reformy a dřívější fungování rady v minulosti kritizoval. Vadilo mu například, že vznikaly strategické materiály, které označil za „filozofické stati“ a kritizoval, že stály 600 milionů korun. „Kdyby se radši použily na to, aby se navýšily platy dětských psychiatrů,“ uvedl v dubnu na odborné konferenci v Senátu. Na provoz či platy se ale obvykle evropské peníze podle dotačních pravidel využívat nedají, vznik strategických dokumentů je často naopak podmínkou evropského financování dlouhodobých projektů.

Národní rada, jejímiž členy jsou i zástupci pacientů nebo dalších ministerstev, se bude scházet čtyřikrát ročně. Jejím výkonným místopředsedou se stal místopředseda České psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Tomáš Kašpárek. Podle ministra musí být zasedání rady i činnost jednotlivých resortů v této oblasti musí konstruktivní a přinášet jasná řešení.

Mohlo by vás zajímat

Pro větší zapojení uživatelů psychiatrické péče a osob se zkušeností s duševním onemocněním vznikne platforma organizací, které je sdružují. Nominovat budou své zástupce do pracovních skupin. Meziresortní skupina má podle ministerstva řešit i dostupnost psychoterapie a služeb psychoterapeutických a psychosociálních intervencí.

ČTK

ČTK