Monopol společnosti Pojišťovna VZP na zdravotní pojištění cizinců se letos rušit nebude, jak to počátkem března navrhl Senát. Dokončení úvodního sněmovního kola projednávání této novely dnes zabránilo hnutí ANO, které v minulém funkčním období dolní komory monopol prosadilo. Sněmovna poté svou poslední letošní předvánoční schůzi ukončila.

Zrušení monopolu novelou cizineckého zákona, o němž Sněmovna debatovala více než 3,5 hodiny při říjnové schůzi, mělo být posledním bodem nynějšího jednání dolní komory. Předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová ale před jeho zahájením uvedla, že návrh provázejí velké diskuse a panují rozdílné názory na to, zda je v souladu s evropským právem.

Novela si podle Schillerové „zaslouží odbornou debatu“, kterou chystá iniciátor zavedení monopolu, poslanec ANO Miloslav Janulík. Schillerová si kvůli tomu vyžádala přestávku na jednání své frakce do konce jednacího dne a navrhla vyřadit zbývající zákony z programu schůze, čemuž Sněmovna vyhověla.

Zavedení pětiletého monopolu komerčního pojištění cizinců s dlouhodobým pobytem v Česku pro dceřinou společnost Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) prosadila Sněmovna loni v předvolebním složení. Proti se tehdy stavěly vedle horní komory také ministerstva vnitra a zdravotnictví, Česká asociace pojišťoven či Hospodářská komora. Po pěti letech by mohly komerční zdravotní pojištění nabízet dceřiné společnosti jakékoli zdravotní pojišťovny.

Janulík poukazoval na to, že bylo nutné vyřešit problém s tím, že cizincům, kteří přijedou do Česka za prací, musí lékaři poskytnout zdravotní péči, aniž mají jistotu, že jim bude proplacena. Podle senátorů je monopol v rozporu s evropským právem.

Mohlo by vás zajímat

Senátoři chtějí, aby zdravotní pojištění mohl cizincům poskytovat větší okruh pojišťoven. Návrh, který současná vláda podpořila, počítá se vznikem registru zdravotního pojištění cizinců, který by spravovala Česká kancelář pojistitelů. Registr by zahrnoval vybrané údaje o sjednaném komerčním zdravotním pojištění cizinců, přístup do něj by měla zdravotnická zařízení a v případě potřeby i policie.

Novela má cizincům umožnit do tří měsíců vypovědět smlouvu s Pojišťovnou VZP a pojistit se u pojišťovny podle vlastního uvážení. Pojišťovny budou podle novely muset obnovit cestovní zdravotní pojištění pojištěnci, který o to projeví zájem. Má to zabránit situacím, že by nemocný cizinec zůstal na českém území nepojištěn. Monopol byl podle České asociace pojišťoven zaveden bezdůvodně a zhoršil postavení cizinců, které tuzemská ekonomika potřebuje.

Novela má zdvojnásobit limit plnění zdravotního pojištění pro cizince s dlouhodobým pobytem. Muselo by být sjednané nejméně na 120.000 eur (zhruba tři miliony korun). Autoři předlohy to zdůvodnili tím, že limit se deset let nezvyšoval.

-čtk-