Posudkovým lékařům budou moci pomáhat s přípravou podkladů nebo návrhů posudků vysokoškolsky vzdělaní zdravotníci, kteří nejsou lékaři. Změnu přinese novela o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, kterou dnes schválil Senát. Normu, která je reakcí na dlouhodobý nedostatek posudkových lékařů, nyní dostane k podpisu prezident.

Lékařská posudková služba hodnotí zdravotní stav lidí kvůli přidělení a výši invalidních důchodů nebo příspěvků na péči. Dlouhodobě čelí kritice za její přístup a dlouhé vyřizovací lhůty. Stěžují si na to lidé se zdravotním omezením i pacientské organizace. Problémem je vedle nedostatku posudkových lékařů i to, že řada z nich je v důchodovém věku.

Změna, která ušetří čas

Cílem nynějších změn je podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) posílení a zrychlení činnosti lékařské posudkové služby. Tým tvořený odborným nelékařským zdravotnickým pracovníkem a lékařem zvládne podle předkladatelů novely podstatně větší objem práce a rychleji než samotný lékař. Ve správě sociálního zabezpečení by takto mohlo pracovat na 160 nelékařů.

Zájemci o práci v posudkové službě z řad zdravotníků by podle novely museli absolvovat certifikovaný kurz. Na přípravě posudků by se mohli podílet jen v rozsahu své kvalifikace. Kvalitu posudků by mělo zajistit to, že každý z nich by musel posudkový lékař schválit a podepsat. V odvolacích řízeních by posudky zpracovávali výhradně lékaři.

Novela má také uzákonit elektronickou komunikaci mezi lékařskou posudkovou službou a poskytovateli zdravotních služeb a zakotvit práva sociální správy žádat po poskytovatelích zdravotních služeb doplnění podkladů o zdravotním stavu posuzovaných lidí. Účelnější by měla být podle předkladatelů také kontrola posuzování dočasné pracovní neschopnosti.

ČTK

Mohlo by vás zajímat