Německo, Rakousko, Belgie a Švédsko se ve čtvrtek staly dalšími zeměmi Evropské unie, které po cestujících z Číny požadují povinné testy na covid-19. Oznámily to tamní úřady. Vyhověly tak nezávaznému doporučení, na němž se s ohledem na rychlé šíření této nemoci v dosud izolované asijské zemi ve středu shodl celý evropský blok. Již dříve povinné testování pro přílety z Číny zavedly Francie, Itálie a Španělsko.
Peking se po vlně demonstrací proti mnohdy drastickým covidovým opatřením rozhodl uvolnit od neděle cestovní omezení. Mimo jiné kvůli obavám ze šíření možných mutací viru se unijní státy shodly na společném postupu, který je však pouze dobrovolný. Podle přijatého doporučení by měli pasažéři leteckých společností na linkách z Číny do unijních zemí mít před nástupem do letadla u sebe negativní test na covid-19, který nebude starší než 48 hodin.
„Tvrdě jsme na to tlačili, protože situace vyžaduje společný evropský přístup,“ řekl ve čtvrtek médiím belgický ministr zdravotnictví Frank Vandenbroucke, podle něhož bude země požadovat negativní testy na všech přímých leteckých linkách z Číny. Belgie je také první zemí EU, která už začala analyzovat odpadní vody z toalet v letadlech, což je další z přijatých doporučení. Ta zahrnují i namátkové testování cestujících po příletu a používání respirátorů za letu.
Podle agentury APA ve čtvrtek oznámilo zavedení povinných předodletových testů také rakouské ministerstvo zdravotnictví. Podrobnosti se úřad teprve chystá zveřejnit. Švédský ministr sociálních věcí Jakob Forssmed podle médií uvedl, že země bude vyžadovat testy od soboty po dobu tří týdnů a poté vyhodnotí situaci. Povinnost se ovšem nemá týkat švédských občanů.
Unie bude řešit i přebytečné vakcíny
Zástupci vlád Evropské unie doporučili, aby pasažéři leteckých společností měli na linkách z Číny do zemí Evropské unie před nástupem do letadla negativní test na covid ne starší než 48 hodin na svém středečním zasedání. Země se nedokázaly dohodnout na jednotné politice, pokud jde o testování před odletem z Číny, některé státy s tím totiž nesouhlasily. Země se tak shodly jen na tom, že testování „důrazně doporučují“. Doporučení požadovat po cestujících z Číny negativní test vzešlo ze skupiny pro reakci EU na krize (IPCR), v níž jsou zastoupeni představitelé vlád 27 členských zemí unie. Podobné doporučení předtím učinila také Evropská komise.
Události posledních dní dokazují, že i v roce 2023 bude ve zdravotnické agendě Evropské unie hrát pandemie covidu-19 významnou roli. Krom přijímání různých protiepidemických opatření půjde i o problém s dodávkami přebytečných vakcín, který na svém jednání v prosinci řešili ministři zdravotnictví zemí EU.
Mohlo by vás zajímat
ČTK