Pilotní projekt s názvem FLS OSTEO na podporu sekundární prevence osteoporotických zlomenin skončil v roce 2022. Podle zástupce náměstka lékařské a preventivní péče pro oblast klinického komplementu v Klatovské nemocnici Richarda Piknera se projekt osvědčil jako realizovatelný v praxi a nic tak nebrání jeho implementaci do českého zdravotnictví. Je však klíčové dostatečně zaplatit koordinátory a zapojit do systému také lékaře primární péče, jak uvedl na semináři pořádaným Národním screeningovým centrem 21. února

Na přípravě implementace projektu do praxe se podle slov Richarda Piknera aktuálně podílí NSC ÚZIS a Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Všeobecnou pracovní pojišťovnou, praktickými lékaři a gynekology, přičemž právě lékaře primární péče je nutné do systému sekundární prevence zapojovat také. „Další z věcí je šíření preskripce. Jednáme, aby základní léky na osteoporózu mohli používat v budoucnu i praktičtí lékaři,“ uvedl na semináři a zároveň dodal, že endokrinologové, hematologové, ortopedi i gynekologové už dnes základní léky na osteoporózu předepisovat mohou. 

Se zapojením lékařů primární péče do léčby osteoporotických zlomenin počítá také náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR Jan Bodnár. „Včasný záchyt se neobejde bez širšího zapojení lékařů primární péče. V tomto případě hovoříme o prakticích a gynekolozích. Shodli jsme se, že začnou k diagnostice využívat kalkulátor rizika zlomeniny FRAX (Fracture Risk Assessment Tool, u do té doby neléčených osob nad 50 let percentuálně vyjadřuje desetiletou pravděpodobnost vzniku hlavních osteoporotických zlomenin – pozn.red.). V praxi by tedy šlo o provedení anamnestického rozhovoru spojeného s tímto standardizovaným dotazníkem, který je volně k dispozici. Pokud by z něho vyšla indikace k další léčbě, bude tento pacient typicky (nemusí to být vždy) referován na pracoviště kostní denzitometrie,“ uvedl v rozhovoru pro Zdravotnický deník a dodal, že Státní úřad pro kontrolu léčiv dostal v prosinci minulého roku žádost o posouzení bisfosfonátů jako terapie první volby, aby je mohli předepisovat i praktičtí lékaři.

Projekt podpory sekundární prevence byl založený na systému Fraction Liaision Services (FLS). Jednalo se o koordinované vyhledávání pacientů s osteoporózou po prodělané zlomenině. Cílem projektu bylo ověřit, zda je možná jeho realizace v prostředí českého zdravotnictví. Podle Richarda Piknera projekt ukázal, že systém, který je organizovaný koordinátorem, je nejefektivnější. „Máte sestru na pracovišti, třeba ortopedickém, která projde jednou nebo dvakrát týdně oddělení, podívá se, jací tam přibyli pacienti se zlomeninami např. proximálního femuru a zavolá na příslušné pracoviště sekundární prevence, kde určí termín vyšetření,“ vysvětlil realizovaný postup Pikner. 

Do budoucna chce NSC implementovat systém FLS na celopopulační úroveň ČR. Nejprve se chystá předložit návrh na zavedení nových výkonů spojených s činností FLS koordinátorů. Následovat bude nastavení systému průběžného monitoringu a hodnocení efektivity systému v praxi. Podle Piknera je v systému nejpodstatnější dostatečně zaplatit koordinátory, kterými byli v rámci pilotního projektu zdravotní sestry. „Jedna z nejdůležitějších věcí je ohodnotit práci koordinátora. To je klíčové. Bez toho, aniž bychom práci ohodnotili, to nikdo dělat nebude.“ 

Mohlo by vás zajímat

V České republice je každoročně hospitalizováno přibližně 15 000 pacientů se zlomeninou krčku stehenní kosti. 25 procent z nich ročně umírá kvůli následným komplikacím.

-ns-