Primátor Svoboda (ODS) rezignuje na post předsedy zdravotního výboru sněmovny

Pražský primátor a poslanec Bohuslav Svoboda (ODS) rezignuje na místo předsedy zdravotního výboru ve Sněmovně. Řekl to na jeho dnešním jednání. Nového předsedu by měl výbor vybrat 24. března. Svoboda před svým zvolením primátorem avizoval, že zůstane dál jen řadovým poslancem. Ukončit chce také členství ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), skončil už jako přednosta gynekologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (UK) a Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Svoboda byl zvolen po měsících koaličních jednání pražským primátorem 16. února.

“Oznámil jsem svému klubu ODS svoji budoucí rezignaci na post předsedy zdravotního výboru. ODS tuto moji rezignaci akceptovala,” řekl poslancům Svoboda. Výbor má 25 členů, za ODS v něm zasedají kromě Svobody poslanec Petr Fifka a poslankyně Renáta Zajíčková a Zdenka Němečková Crkvenjaš, která je jeho místopředsedkyní. Svoboda je ve Sněmovně také členem petičního výboru a výboru pro vědu, vzdělávání, kulturu, mládež a tělovýchovu.

Ke konci února rezignoval Svoboda na post přednosty gynekologické kliniky 3. lékařské fakulty UK a ÚVN. ČTK to dnes potvrdila manažerka pro PR a média fakulty Marta Reichlová. Jeho nástupce zatím podle ní fakulta nevybrala. Na webu ÚVN je Svoboda dál uveden jako řadový lékař kliniky.

Správní radu VZP tvoří 20 členů volených Sněmovnou a deset jmenovaných vládou, obvykle se její složení obměňuje do tří měsíců po ustavení Sněmovny po volbách. Rada naposledy zasedala minulé pondělí, podle informací ČTK na tomto jednání Svoboda na své členství nerezignoval. Ve správní radě VZP, která mimo jiné jmenuje nebo odvolává jejího ředitele, zasedal i Svobodův předchůdce na postu primátora Zdeněk Hřib (Piráti). Ten byl zvolen primátorem 15. listopadu 2018, členství ve správní radě VZP ukončil v únoru 2019.

Na koalici se v hlavním městě domluvili zástupci Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), Pirátů a STAN, vznikla tak na stejném půdorysu jako koalice vládní. V 65členném zastupitelstvu mají koaliční strany většinu 36 hlasů. Povolební vyjednávání trvala téměř pět měsíců, což je nejdéle v historii ČR.

Mohlo by vás zajímat

-čtk-

ČTK