Lékaři z Centra pro hypertenzi Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava u závažnějších případů vysokého krevního tlaku používají novou a prokazatelně úspěšnou metodu léčby, která spočívá ve vyoperování jedné z nadledvin. I díky tomu klinika od Evropské společnosti pro hypertenzi získala nový certifikát – Hypertension Excellence Centre, který potvrzuje kvalitu poskytované péče.

Nadledviny mohou nadprodukovat aldosteron, tedy hormon, který způsobuje hypertenzi. Mnohdy se jedná o těžkou formu, kdy lidé berou velký počet léků na tlak. Nadbytek aldosteronu se navíc může podílet na vzniku infarktů myokardu nebo mrtvic. „Vyšetřením zjistíme, zda nadměrné množství hormonu aldosteronu produkuje jenom jedna nebo obě nadledviny. Pokud je to jenom u jedné, posíláme pacienty k operaci, kterou laparoskopicky provádějí urologové,“ vysvětluje přednosta Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava profesor Jan Václavík, který se dlouhodobě věnuje léčbě vysokého krevního tlaku. Nový postup lékaři zatím využili u několika pacientů.

Podle Václavíka zůstává kvalita života i bez jedné nadledviny stejná. „Pacienti vedou normální život, berou méně léků nebo je někdy dokonce všechny vysadí. Nadprodukce hormonu často výrazně snižuje hodnoty draslíku v krvi, což způsobuje slabost a další potíže,“ doplňuje profesor Václavík. Pokud obě nadledviny produkují stejné množství aldosteronu, volí se konzervativní forma léčby, kdy pacient užívá klasické léky.

Fakultní nemocnice Ostrava není první nemocnicí v Česku, která léčí pacienty s vysokým krevním tlakem tímto způsobem. Zdejší lékaři čerpali zkušenosti ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Poměrně náročné je totiž vyšetření nadledvinových žil, kam se přes tříslo zavádí tenký katetr. „Berou se jím vzorky z pravé i levé nadledviny. Technicky je to trošku složité. Pomohla nám stáž v hradecké nemocnici, kde nám ukázali různé triky,“ doplňuje přednosta Interní a kardiologické kliniky.

Novou metodu si pochvalují také samotní pacienti. „Před operací jsem bral 16 léků na vysoký krevní tlak. Teď neužívám ani jeden a tlak mám v pořádku. Vedu úplně normální, plnohodnotný život,“ říká čtyřiapadesátiletý Josef Čajka, který i bez jedné nadledviny může dál vykonávat manuálně těžkou práci.

Mohlo by vás zajímat

-ns-