Nové technologie člověku umožnily být rychlejší a silnější. Na tuto neustále se rozvíjející scénu nyní vstupuje umělá inteligence, která má potenciál překonat samotnou lidskou inteligenci. „Je otázka, zdali se na tom bude lámat chléb, nebo je to jen další z úkazů, které už jsme zažili,“ zamýšlel se Matěj Adam, manažer projektu Aireen, určeného na diagnostiku diabetické retinopatie, na nedávném sympoziu Zdravotnického deníku na téma Právo a digitalizace – umělá inteligence ve zdravotnictví. Co podle něj brání rychlejšímu vstupu nejmodernějších technologií na český trh a jaký potenciál skrývají pro pacienty i celý systém?

„Zdravotnický personál je zahlcený administrativou a informační technologie mají obrovský potenciál, jak to zlepšit,“ popsal Adam jednu ze sfér, v níž zejména technologie na bázi umělé inteligence skýtají velký přínos. Přestože Česká republika na tom podle něj není ve srovnání s jinými zeměmi s personálními kapacitami ve zdravotnictví zrovna špatně, administrativa stále lékařům i sestrám ukrajuje příliš velký kus z jejich času.

Sympozia Zdravotnického deníku se zúčastnili (zprava) manažer Aireen Matěj Adam, egyptolog Miroslav Bárta, ředitel divize Medical Solutions OR-CZ Michal Mačát, spoluzakladatel společnosti Carebot Matěj Misař. Akci moderoval šéfredaktor ZD Tomáš Cikrt (vlevo). Foto: Radek Čepelák

Kvalitu českého zdravotnictví deklaroval i na údaji, že celých 85 procent nákladů jde na péči o chronicky nemocné, tj. diabetiky, onkologické pacienty a podobně. „To číslo navíc roste, což je vlastně dobře, protože to ukazuje, že zdravotnictví funguje a udrží nás naživu,“ vysvětlil Adam ve snaze sdělit, že zdravotnictví je ve velké většině případů o dlouhodobé práci s pacientem. Zde mohou nalézt uplatnění moderní technologie, konkrétně ve screeningu, tedy prevenci.

A právě zde vstupuje do hry projekt Aireen, který dokáže ze snímků sítnic obou očí s velkou přesnosti určit, zdali pacient trpí, či netrpí diabetickou retinopatií. K tomu používá kaskádu neuronových sítí. Jak už název nemoci napovídá, diabetickou retinopatií jsou ohroženi zejména diabetici, neboť vzniká v důsledku vysoké hladiny cukru v krvi. Onemocněním v současnosti trpí asi 13 procent diabetiků, přičemž po deseti letech se projeví až u poloviny z nich. Každý rok pak v České republice přibližně sto diabetiků oslepne, a to právě v důsledku pozdě odhalené diabetické retinopatie. Včasný záchyt kromě zlepšení šancí pacienta na úspěšnou léčbu i zásadně šetří náklady systému.

Matěj Adam (vpravo) s dalším z hostů sympozia, ředitelem divize Medical Solutions OR-CZ Michalem Mačátem. Foto: Radek Čepelák

Podle Adama je ideální provádět u ohrožených skupin každoroční screening na diabetickou retinopatii, aby se tak včas podchytily závažnější případy. „Stroje umějí hromadnou screeningovou filtraci jasně negativních od jasně pozitivních pacientů a ty složitější případy přenechají lékaři,“ vysvětlil Adam roli umělé inteligence v procesu. Aireen je tak podle jeho slov schopna provést samotnou diagnostiku. „Opravdu to znamená, že to rozhodnutí o tom, zdali pacient má, nebo nemá tu nemoc, dělá stroj,“ dodal.

Aireen již stihla získat certifikaci zdravotnického prostředku třídy 2B, což je vyšší riziková třída v dané kategorii. Adam zmínil, že důležitým faktorem v procesu certifikací jsou data. „Je to o množství a kvalitě dat a obojí máme v nedostatečné míře,“ posteskl si směrem k datové nevybavenosti českého systému. Pro Aireen proto museli nakoupit potřebná data ze Spojených států amerických, konkrétně mělo jít o dva miliony snímků, na kterých program poté trénovali. Datový deficit je podle Adama jednou z příčin, které v Česku ve velkém brzdí zavádění pokročilých technologií.

Filip Krumphanzl

Mohlo by vás zajímat

První část sympozia se věnovalo právnickým aspektům umělé inteligence. Zleva sedí náměstek ministra spravedlnosti Antonín Stanislav, ředitel Asociace pro aplikovaný výzkum v IT Jaromír Hanzal, soudce Nejvyššího soudu Roman Fiala, vydavatel České justice a Zdravotnického deníku Ivo Hartmann, prorektor Masarykovy univerzity Radim Polčák a Chief Information Officer AK Císař, Češka, Smutný s.r.o Martin Vlasta. Foto: Radek Čepelák