Ministerstvo zdravotnictví se zapojilo do projektu PaRIS (Patient Reported Indicators Surveys), uspořádaného Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), jehož cílem je zhodnotit poskytovanou zdravotní péči z pohledu pacientů, zejména těch s chronickými onemocněními. Česká republika se tak zařadila mezi 20 zúčastněných zemí, ve kterých bude v následujících měsících probíhat dotazníkové šetření mezi praktickými lékaři a jejich pacienty. Má se jednat o první takto cílený sběr dat v tuzemsku. O zapojení do mezinárodní projektu Ministerstvo zdravotnictví informovalo na svých internetových stránkách.

„Projekt PaRIS je jeden z nejdůležitějších a největších projektů OECD v oblasti zdravotnictví, přičemž ČR patřila mezi nejaktivnější země při přípravě projektu již od jeho začátku v roce 2017,“ zhodnotil význam české účasti ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. „V uplynulých týdnech přešel projekt do své hlavní fáze, která spočívá v oslovování, sběru a následné analýze informací od praktických lékařů a jejich pacientů. Výsledky projektu nabídnou nejen cennou zpětnou vazbu, ale také upozorní na oblasti, které vyžadují systémovou změnu, tedy aby poskytovaná péče opravdu odpovídala potřebám lidí,“ dodal k očekávaným přínosům s tím, že jejich význam je důležitý zejména s ohledem na demografické změny, kdy populace stárne a lidé s chronickými stavy tvoří nejrychleji rostoucí skupinu uživatelů zdravotní péče.

Průzkum byl zahájen v květnu letošního roku a trvat má do října. Způsob sběru dat upravují mezinárodní pravidla, přičemž dotazníky obdrží celkem sto ordinací praktických lékařů a z každé této ordinace 75 pacientů starších 45 let. Účast na šetření je dobrovolná a odpovědi budou anonymizované. Na konci by tak mělo mít OECD i české ministerstvo k dispozici 100 vyplněných dotazníků od praktiků a 7500 od pacientů. Rezort očekává, že finální zpráva s detailními výsledky bude publikována někdy v průběhu příštího roku.

-fk-