Evropská unie se všemi silami snaží předejít situaci z uplynulé zimy, kdy členské státy bojovaly s nedostatkem antibiotik. Na počátku tohoto týdne proto byla vydána sada doporučení, která by měla pomoci zabránit opakování stavu. Konkrétně se jedná o tři okruhy: zvýšení produkce klíčových antibiotik, monitorování nabídky a poptávky plus zaměření se na povědomí veřejnosti a obezřetné používání. Ve čtvrtek se navíc konala schůzka se zástupci průmyslu, kteří byli seznámeni s monitoringem nabídky a poptávky a celá problematika s nimi byla diskutována.

Evropská komise, ředitelé národních lékových agentur (HMA) a Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) vydali na začátku tohoto týdne doporučení, která by měla zabránit nedostatku klíčových antibiotik používaných k léčbě respiračních infekcí u pacientů v EU během příští zimní sezóny. Tato doporučení, která byla vypracována prostřednictvím Výkonné řídící skupiny pro nedostatek a bezpečnost léčivých přípravků (MSSG), doplňují evropský seznam kritických léčiv. V úzké spolupráci s členskými státy EU pak přijme komise operativní opatření včetně možnosti společných zakázek.

„Dostupnost léků je klíčovou součástí silné Evropské zdravotnické unie. Je nezbytné, abychom již nyní podnikli kroky k přípravě na příští zimu a zajistili, že nedojde k potenciálnímu nedostatku antibiotik. Dnes podnikáme důležitý krok k řešení naší okamžité potřeby klíčových antibiotik a doplňujeme probíhající proces vypracování seznamu kritických léčivých přípravků EU,“ říká komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidesová.

Pokud bude poptávka během nadcházející zimní sezóny podobná průměrné úrovni spotřeby v předchozích letech, měla by nabídka perorálních forem klíčových antibiotik první a druhé linie pro respirační infekce v EU postačovat. EMA a Úřad pro připravenost a reakci na mimořádné situace v oblasti zdraví (HERA) navíc budou nadále spolupracovat s držiteli rozhodnutí o registraci na zvýšení nabídky některých nitrožilních antibiotik.

„Je důležité, aby výrobci podnikli včasné kroky ještě před zimní sezónou, aby mohli v případě potřeby zvýšit výrobní kapacitu,“ upozorňuje výkonný ředitel EMA Emer Cooke.

Mohlo by vás zajímat

Hromadění léků může problémy zhoršit

Aby byla skupina MSSG lépe připravena na zimní sezónu, dohodla se na sadě doporučení. K těm patří zvýšení produkce klíčových antibiotik, monitorování nabídky a poptávky či zaměření se na povědomí veřejnosti a obezřetné používání.

„Antibiotika by měla být používána obezřetně, aby byla zachována jejich účinnost a aby se zabránilo antimikrobiální rezistenci. Lékaři hrají klíčovou roli a antibiotika by měla být předepisována pouze k léčbě bakteriálních infekcí. Nejsou vhodná k léčbě virových infekcí, jako je nachlazení a chřipka, kde nejsou účinná. Doporučují se také iniciativy na zvyšování povědomí občanů,“ zdůrazňuje Evropská léková agentura. „Vzhledem k tomu, že přijatá opatření jsou navržena tak, aby zajistila dostatečné zásobování, připomínáme všem zúčastněným stranám, aby objednávaly léky jako obvykle, bez nutnosti je hromadit. Hromadění léků může dále zatěžovat zásoby a způsobit nebo zhoršit nedostatek,“ dodává.

V souladu se závěry Evropské rady z letošního června budou EMA a Evropská komise prostřednictvím úřadu HERA nadále sledovat poptávku a nabídku a po zbytek roku spolupracovat s držiteli rozhodnutí o registraci, aby včas odhalily jakékoli neočekávané výpadky dodávek a případě přijaly opatření.

Další jednání v polovině září

I proto se tento čtvrtek konala schůze správní rady HERA se zástupci ministerstev zdravotnictví členských států, Evropské komise a průmyslu, kde se problematika dále diskutovala. Během jednání HERA představila zástupcům průmyslu výsledky monitoringu nabídky a poptávky. Hlavním cílem setkání bylo diskutovat názory, postřehy a potenciální strategie pro efektivní implementaci vytvořených doporučení. Zástupcům průmyslu také byla připomenuta jejich odpovědnost zajistit přiměřené a nepřetržité dodávky léků, které uvádějí na trh EU.

Komise a EMA budou i nadále pečlivě sledovat situaci a spolupracovat během léta s průmyslem. Další zasedání výkonné MSSG a HERA je naplánováno na polovinu září.

Co se pak týče výše zmíněného evropského seznamu kritických léků, ten bude katalogizovat přípravky s významným dopadem na veřejné zdraví, u nichž by měla být posílena nabídka tak, aby byla zajištěna kontinuita péče o pacienty za všech okolností. Očekává se, že první verze seznamu kritických léčivých přípravků EU bude zveřejněna do konce roku 2023.

-mk-