Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) adresoval veřejnou odpověď hejtmanovi Plzeňského kraje a primátorovi Plzně. Reagoval tak na otevřený dopis, v němž oba politici pokládali otázky týkající se Letecké záchranné služby v Plzeňském jemu a ministrovi průmyslu a obchodu.

„Letecká záchranná služba (LZS) je v Plzeňském kraji zajištěna Armádou ČR, a to ze základny Plzeň-Líně nepřetržitě 24 hodin denně, na základě Dohody o zajišťování letecké záchranné služby a letecké zdravotnické dopravy uzavřené mezi Ministerstvem zdravotnictví a Ministerstvem obrany (dále jen Dohoda). Tato Dohoda byla uzavřena 
na dobu neurčitou s půlroční výpovědní lhůtou,“ píše v reakci ministr Válek.

Podle něj ministerstvo zdravotnictví aktuálně neeviduje žádnou aktivitu ministerstva obrany směřující k výpovědi dané Dohody, a proto nadále přepokládá, že poskytování LZS 
v Plzeňském kraji ze základny Plzeň-Líně bude pokračovat tak, jak bylo dohodnuto. „Pokud vláda rozhodne o jiném využití letiště v Plzni-Líních, které chce stát nabídnout na stavbu továrny na baterie do elektroaut, tak letiště bude na jiném místě, které vybere ministerstvo průmyslu a obchodu,“ upřesnil Válek.

Ten plzeňským politikům dále píše: „Současná strategie letecké záchranné služby v ČR je schválena do konce roku 2028. V tomto místě si dovolím opravit nepřesné tvrzení uvedené ve Vašem dopisu o zajištění nepřetržitého provozu na jiných než armádních základnách. V rámci systému LZS v ČR je v nepřetržitém provozu 24 hodin denně kromě základny Plzeň Líně i dalších 5 základen, a to konkrétně základna LZS v Praze (provozuje Policie ČR), LZS Ostrava (provozuje ATE, spol. s r. o.), LZS Hradec Králové, LZS České Budějovice a LZS Brno (provozuje DSA, a. s.).“

I po roce 2028 se počítá se zapojením armády

Ministr Válek plzeňské politiky také informuje, že aktuálně je meziresortní pracovní skupinou, v níž je mimo jiné členem i zástupce Asociace krajů, připravována nová strategie LZS po roce 2028, která bude po dokončení rozeslána do standardního připomínkového řízení, a to pravděpodobně začátkem roku 2024. „Poté bude předložena ke schválení vládě ČR. Zapojení Armády ČR do systému LZS po roce 2028 bude v materiálu také zapracováno, a to na základě rozhodnutí vedení Ministerstva obrany, o němž v této chvíli však nejsem informován,“ uvedl ministr.

Ministr svou reakci uzavírá konstatováním, že k odpovědi na otázku, kam bude armádní letecká záchranná služba přemístěna z letiště v Líních, pokud o tom stát v souvislosti se stavbou Gigafactory uvažuje, není kompetentní odpovídat. „Případné přemístění LZS včetně výběru vhodného místa v případě vybudování Gigafactory má v kompetenci dle usnesení Vlády ČR Ministerstvo průmyslu a obchodu, velmi potřebná bude zajisté i spolupráce Plzeňského kraje a dotčených municipalit,“ uzavírá svou otevřenou reakci Vlastimil Válek.

Mohlo by vás zajímat

-red-