Lidí, kterým vzniká nárok na vrácení doplatků za léky zaplacené v lékárně, každý rok přibývá. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), jejímiž pojištěnci je asi 60 procent obyvatel ČR, dnes v tiskové zprávě informovala, že za první pololetí tento nárok vznikl přibližně 370.000 lidem. Před dvěma lety jich bylo zhruba o 100.000 méně. Pojišťovna jim letos zatím vyplatí asi 273 milionů korun. Za loňský rok to bylo od všech sedmi zdravotních pojišťoven více než miliarda korun.
Částka, nad kterou pojišťovna doplatky na léky vrací, je dána zákonem a liší se podle věku. U dětí a seniorů nad 65 let je 1000 korun, u starších 70 let a zdravotně postižených 500 korun a u ostatních dospělých 5000 korun. Pokud součet doplatků nad tento limit překročí 200 korun, pojišťovna ho vyplatí na účet nebo zašle složenkou. Pojišťovny dlouhodobě upozorňují, že si lidé peníze ze složenky často nevyzvedávají, částečně proto, že mají u pojišťovny nahlášenou adresu, kde fakticky nežijí.
Zatímco v prvním pololetí roku 2021 bylo lidí s tímto nárokem 296.113, letos 370.331, tedy zhruba šest procent všech pojištěnců. „VZP eviduje nejvýraznější procentuální nárůst ve věkové kategorii pojištěnců do 18 let, a to ve výši 69 procent v počtu klientů, kteří překročili ochranný limit,“ uvedla mluvčí pojišťovny Viktorie Plívová. V roce 2021 jich bylo 929, loni 1577 a letos 2658.
„Počet klientů, kterým vznikl nárok na vrácení přeplatku, ale vzrostl ve všech věkových kategoriích. Nejpočetnější skupinou jsou pojištěnci nad 70 let, kterým bude vyplaceno 86 procent z celkové částky, tedy 234 milionů korun,“ dodala mluvčí. Seniorů, kterým pojišťovna doplatky za léky letos vrací, je téměř 365.000. V průměru jim pojišťovna dá zpět kolem 740 korun.
Částka, kterou pojišťovna vyčíslí, se může lišit od v lékárně reálně zaplacené částky. Pojišťovna počítá takzvaný započitatelný doplatek, tedy částku, která se platí u léku se stejnou účinnou látkou, kde je doplatek nejnižší. Do loňského roku pojišťovny vracely částku od 50 korun za čtvrtletí, s rozesíláním složenek měly náklady v řádech milionů korun za rok a část lidí si stejně peníze nevyzvedlo. Klienty proto žádají, aby pojišťovně sdělili číslo svého bankovního účtu.
Mohlo by vás zajímat
-čtk-