Hradec Králové: Domov pro postižené připomíná běžné domácnosti

Královéhradecký kraj dnes v Hradci Králové otevřel domov pro klienty s mentálním a kombinovaným postižením, investice do něj přišla na 80 milionů korun. Ubytování ve třech samostatných domácnostech v něm najde 18 klientů. Domov, který vznikl přes odpor části místních obyvatel, by měl nabídnout ubytování podobné životu v běžných domácnostech.

Zařízení s vysokou mírou podpory pro klienty s mentálním a kombinovaným postižením na Hradecku doposud chybělo. Nový domov budou podle zástupců kraje využívat především klienti s bydlištěm nebo trvalou vazbou na hradeckou lokalitu. „Umožnili jsme jim tak vrátit se do míst, kde například bydleli nebo je dobře znají a mají rádi,” uvedl hejtman kraje Martin Červíček (ODS). Na stavbu, která začala loni v lednu, kraj získal od ministerstva pro místní rozvoj dotaci 54 milionů korun. Pozemek pro výstavbu domova v centru klidné hradecké čtvrti Roudnička kraji prodalo za 4,25 milionu korun město.

Cítit se jako doma

V každé ze tří domácností nového domova bude žít šest lidí. Zajištěné budou mít sociální služby i zdravotní péči. „Obyvatelé domova budou mít k dispozici převážně jednolůžkové ložnice, vlastní kuchyň, obývací pokoj s jídelním koutem, společenskou místnost a hygienické zázemí. Po 24 hodin se o ně bude starat personál,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro sociální věci Martina Berdychová (Východočeši). Aktivity klientů by měly být co nejpodobnéjší běžným domácnostem.

Z pokojů v přízemí je přístup do venkovních prostor s relaxační zahradou. V suterénu objektu budou mít klienti k dispozici rehabilitaci, masáže či magnetoterapii, součástí vybavení je také prádelna, sušárna a sklad. Provozovatelem domova je krajská příspěvková organizace Domov Dědina se sídlem v Opočně.

Přes odmítavé reakce místních

Stavba domova pro postižené mezi místními obyvateli Roudničky vyvolala odmítavé reakce. Komise místní samosprávy chtěla, aby na pozemku města, kde do krajské stavby stál objekt bývalého národního výboru a nevyužívaná hasičská zbrojnice, vznikl spolkový sál a prodejna potravin.

Sama radnice Hradce Králové v sociální oblasti chystá ve čtvrti Třebeš stavbu denního stacionáře pro zdravotně postižené. Pečovat by denně měl až o 32 klientů starších 15 let. Zařízení tohoto typu město nemá. Náklady na vybudování stacionáře radnice odhaduje na 200 milionů korun, postavit by jej chtěla do roku 2028.

Významnou sociální investici město dokončilo loni v červnu, kdy otevřelo dům odlehčovací služby pro zdravotně postižené. Stavba domu s kapacitou 35 lůžek přišla včetně vybavení na 136 milionů korun. Odlehčovací služba po přechodnou dobu pomáhá lidem, kteří mají sníženou soběstačnost, například kvůli věku, nemoci či jinému zdravotnímu postižení.

Mohlo by vás zajímat

ČTK

ČTK