V Česku může chybět lék na závratě, jeho dodávky jsou v posledních měsících omezeny asi o na 50 až 60 procent. Výrobce má problém s účinnou látkou betahistinem, dodávky obnoví zřejmě až ve druhém čtvrtletí 2024. Na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví po jednání pracovní skupiny k dostupnosti léků to řekl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. U antibiotik se situace podle něj stabilizovala, sirupů bude víc, než ČR spotřebuje.

„Očekáváme, že k řešení problému dojde v první polovině příštího roku,“ uvedla ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová. Ústav je podle ní s výrobci v kontaktu. „Snažíme se s nimi diskutovat možnosti, které by vyřešily jejich výrobní problém,“ dodala.

Podle zástupce České neurologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Jaroslava Jeřábka se lék velmi obtížně nahrazuje jiným a závratě jsou poměrně častým příznakem různých nemocí. Kolik lidí přesně lék potřebuje ale odborná společnost neeviduje. Podle údajů SÚKL bylo loni ve čtvrtém čtvrtletí dodáno do ČR přes 196.000 léků s touto účinnou látkou, celkem šlo o 10,6 milionu denních dávek. Užívalo je tak průměrně zhruba 11 lidi z tisíce každý den.

Lékaři ale podle Jeřábka vědí, kterým pacientům v případě omezených dodávek lék předepsat především. „Jsme schopni z odborného hlediska vytipovat přesně pacienty, kteří mohou z léčby betahistinem profitovat maximálně,“ řekl.

Pomoci mají doporučení lékařům

„Ministerstvo zdravotnictví situaci aktivně řeší. Přistoupili jsme k zákazu distribuce těchto léčivých přípravků do zahraničí, aby nedocházelo k prohloubení jejich nedostupnosti. Další dodávky některých léčivých přípravků s účinnou látkou betahistin jsou plánovány na prosinec, obnovení dodávek dalších léčivých přípravků pak na rok 2024,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. Doplnil, že jelikož se výpadek týká i mnoha dalších zemí Evropské unie, není možné zajištění léčivých přípravků ze zahraničí.

„Vzhledem k tomu, že účinná látka betahistin nemá v současnosti dostupnou plnohodnotnou alternativu, jsou nezbytná veškerá opatření, abychom v maximální možné míře zajistili dostupnost léku pro skupiny pacientů, u nichž by vysazení nebo přerušení dlouhodobé léčby mohlo vést ke zhoršení jejich zdravotního stavu,“ uvedla zástupkyně přednosty Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice u sv. Anny Pavla Urbánková. A dodala: „Behatistin na druhé straně představoval v rámci ORL specialistů široce předepisované léčivo i u pacientů, u nichž není jeho léčebný přínos zásadní a ani oni sami subjektivně zásadní efekt nepociťovali. V rámci naší odborné společnosti proto vytváříme doporučení pro předepisující lékaře tak, aby lék byl dostupný nemocným, pro jejichž stabilní zdravotní stav je důležitý a nenahraditelný. Pro ostatní pacienty, u kterých byl efekt léku minimální, například část nemocných s tinnitem či určitou poruchou sluchu, budeme volit z dalších možných lékových skupin se zohledněním individuálních potřeb každého nemocného.“

Mohlo by vás zajímat

Potvrzené jsou podle náměstka Dvořáčka dodávky penicilinových sirupů jak od standardních dodavatelů, tak dovoz ze Švédska. „Měly by pokrýt potřebu do ledna, kdy se očekávají další velké dodávky,“ uvedl Dvořáček. Na začátku příštího týdne by se podle něj měla obnovit také dostupnost antibiotických kapek v lékárnách. „V případě tabletových penicilinů stávající dodávky výrazně převyšují to, co jsme schopni spotřebovat v ČR,“ řekl a dodal, že bude třeba znovu nastavit jejich racionální hladinu.

red, ČTK