Provoz jednotného informačního systému pro vrtulníky letecké záchranné služby patrně bude moci hradit ministerstvo zdravotnictví. Ročně půjde zhruba o 2,5 milionu korun. Umožní to novela o zdravotnické záchranné službě, kterou dnes schválila Sněmovna. Předloha po úpravách dolní komory také mění některé termíny elektronizace zdravotnictví, nyní zamíří k posouzení senátorům.
Leteckou záchrannou službu provozují soukromé firmy, policie a armáda. Náklady na provoz vrtulníků představují zhruba 428 milionů korun ročně. Všichni provozovatelé záchranářských vrtulníků používají jednotný informační systém od roku 2021. „Tyto náklady však nejsou aktuálně v zákoně specifikovány, což ministerstvu zdravotnictví prakticky znemožňuje je provozovatelům hradit,“ stojí v důvodové zprávě.
Ministerstvo musí využívat jiná řešení, například dotační program, což podle zdůvodnění není dlouhodobě udržitelné. Návrh podle ministerstva sleduje usnadnění provozu všech složek zdravotnické záchranné služby.
Do informačního systému jsou připojeny také všechny krajské zdravotnické záchranné služby, které se dosud dělily s provozovateli vrtulníků i o náklady na jeho provoz. Každý rok je stál zhruba 100.000 korun. Loni pro ně ministerstvo vypsalo dotační program, ve kterém mohly o úhradu nákladů požádat.
Sněmovna chce novelou uspíšit o rok na rok 2025 zavedení standardů pro elektronické zdravotnictví. Naopak o dva roky později, v roce 2026, mají být v provozu kmenové registry, jejich pořízení přijde ministerstvo zdravotnictví na stamiliony korun. Vznik registrů se má hradit z Národního plánu obnovy, což podle úřadu má své termíny. Od příštího roku tedy v provozu nebudou a bez posunu termínu by podle ministerstva vznikla poskytovatelům povinnost čerpat data z něčeho, co nebude fungovat.
Mohlo by vás zajímat
-čtk-